Lok Sabha election results 2019: Here is the full list of winners state-wisehttps://indianexpress.com/elections/state-wise-winner-list-lok-sabha-elections-2019-5739099/

Lok Sabha election results 2019: Here is the full list of winners state-wise

Lok Sabha election results 2019 state-wise: BJP’s total vote share increased by a significant 6.5 percentage points compared to the elections held in 2014. Of the 60.37 crore total votes polled in this election, more than 22.6 crore were for BJP.

Lok Sabha Elections 2019 winners, winners list 2019 Lok Sabha Elections, BJP, BJP Lok sabha winners, bjp list of winners, Winner list elections, election winner list, winner list election, Lok Sabha election winner list, list of winners elections 2019, Lok sabha winner list, winner list election, election winner list india, indian election winner list,indian express, election news, indian express
Over 8,000 candidates were in the fray for 542 Lok Sabha seats across the country this year. An average of 66.88 per cent voters exercised their franchise in the last six phases.

Lok Sabha election results 2019 state-wise: The Bhartiya Janata Party, under the leadership of Prime Minister Narendra Modi, returned to power for the second term with a record tally crossing 300 seats.

With the elections establishing the 68-year-old Modi as the most popular leader in decades, the BJP and its allies in the National Democratic Alliance(NDA) are poised as many as 350 seats against their previous 336. Whereas, the Rahul Gandhi-led UPA could manage to capture only 85 seats throughout the country.

In photos | Meet the key winners of Lok Sabha elections 2019

BJP’s total vote share increased by a significant 6.5 percentage points compared to the elections held in 2014. Of the 60.37 crore total votes polled in this election, more than 22.6 crore were for BJP. The total number of votes for BJP rose by 32 per cent or 5.5 crore compared to 17.1 crore votes it had five years ago.

Advertising
India election results 2019
As the results of the Lok Sabha 2019 elections were declared, here’s how the map of India in terms of ruling parties looks like now. Click for more.

Meanwhile, the Congress vote share jumped marginally from 19.3 to 19.6 per cent. The party only managed to add 1.17 crore votes from its 10.69 crore votes in 2014.

Here’s a full state-wise list of all the winners:

Andaman and Nicobar Islands

Constituency Party Winner
Andaman and Nicobar Islands INC Kuldeep Rai Sharma

Andhra Pradesh

Constituency Party Winner
Anantapur YSRCP Talari Rangaiah
Anakapalli YSRCP BV Satyavathi
Amalapuram YSRCP Chinta Anuradha
Araku Bapatla YSRCP Goddeti Madhavi
Chittoor YSRCP N Reddeppa
Srikakulam TDP KR Mohan Naidu
Vizianagaram YSRCP Bellana Chandra Sekhar
Visakhapatnam YSRCP MVV Satyanarayana
Kakinada YSRCP V Geethavishwanath
Rajahmundry YSRCP Margani Bharat
Narasapuram YSRCP KR Rama Krishna Raju
Eluru YSRCP Kotagiri Sridhar
Machilipatnam YSRCP B Vallabhaneni
Vijayawada TDP K Srinivasa
Guntur TDP J Galla
Narasaraopet YSRCP LS Krishna Devarayal
Ongole YSRCP MS Reddy
Nandyal YSRCP PB Reddy
Kurnool YSRCP Sanjeev Kumar
Hindupur YSRCP KG Madhav
Kadapa YSRCP Y S Reddy
Nellore YSRCP AP Reddy
Tirupathi YSRCP BD Prasad Rao
Rajampet YSRCP PV Midhun Reddy

Arunachal Pradesh

Constituency Party Winner
Arunachal East BJP Tapir Gao
Arunachal West BJP Kiren Rijiju

Assam

Constituency Party Winner
Kalibor Congress Gaurav Gogoi
Dibrugarh BJP Rameswar Teli
Lakhimpur BJP Pradan Baruah
Tezpur BJP PL Das
Jorhat BJP Topon Kumar Gogoi
Mangaldoi BJP Dilip Saikia
Karimganj BJP K Mallah
Silchar BJP Rajdeep Roy
Nawgong INC P Bordoloi
Autonomous district BJP H Sing Bey
Barpeta INC Abdul Khaleque
Gauhati BJP Queen Oja
Dhubri AIUDF B Ajmal
Kokrajhar IND NK Sarania

Bihar

Constituency Party Winner
Nawada LJP Chandan Singh
Aurangabad BJP Sushil Kumar
Gaya JDU Vijay Kumar
Jamui LJP Chirag Paswan
Banka JDU Giridhari Yadav
Kishanganj INC Mohd Jawed
Katihar JDU Dulal Chandra Goswami
Bhagalpur JDU Ajay Kumar Mandal
Purnia JDU Santosh Kumar
Araria BJP P K Singh
Madhepura JDU D Chandra Yadav
Khagaria LJP Choudhary Mehboob
Jhanjharpur JDU Ramprit Mandal
Supaul JDU Dileshwar Kamiat
Begusarai BJP
Giriraj Singh
Munger
Darbhanga BJP Gopal Jee Thakur
Ujiarpur BJP Nityanand Rai
Samastipur LJP R Paswan
Saran BJP Rajiv Pratap Rudy
Hajipur LJP PPK Paras
Sitamarhi JDU Sunil Kumar Pintu
Madhubani BJP AK Yadav
Muzaffarpur BJP Ajay Nishad
Vaishali LJP Veena Devi
Gopalganj JD(U) Alok Kumar Gandhi
Siwan
Maharajganj BJP Janardhan Sigriwal
Paschim Champaran BJP Sanjay Jaiswal
Purvi Champaran BJP Radha Mohan Singh
Sheohar BJP Rama Devi
Valmiki Nagar JDU BP Mahto
Arrah BJP RK Singh
Sasaram BJP Cheddi Paswan
Karakat JDU Mahabali Singh
Nalanda JDU K Kumar
Patna Sahib BJP Ravi Shankar Prasad
Pataliputra BJP RK Yadav
Buxar BJP Ashwini Kumar Choubey
Jahanabad JDU C Prasad

Chandigarh

Constituency Party Winner
Chandigarh BJP Kirron Kher

Chhattisgarh

Constituency Party Winner
Bastar INC Deepak Baij
Rajnandgaon BJP Santosh Pandey
Mahasamund BJP Chunni Lal Sahu
Kanker BJP Mohan Mandavi
Bilaspur BJP Arun Sao
Durg BJP Vijay Baghel
Surguja BJP RS Saruta
Raigarh BJP Gomati Sai
Janjgir Champa BJP Guharam Ajgalley
Korba INC J Charandas
Raipur BJP SK Soni

Dadar and Nagar Haveli

Constituency Party Winner
Dadar and Nagar Haveli IND DK Sanjibhai

Daman and Diu

Constituency Party Winner
Daman and Diu BJP L Babubhai

Delhi

Constituency Party Winner
Chandni Chowk BJP Harsh Vardhan
East Delhi BJP Gautam Gambhir
New Delhi BJP Meenakshi Lekhi
North East Delhi BJP Manoj Tiwari
West Delhi BJP Parvesh Sahib Singh
South Delhi BJP Ramesh Bidhuri
North West Delhi BJP Hans Raj Hans

Goa

Constituency Party Winner
North Goa BJP SY Naik
South Goa INC Cosme Francisco

Gujarat

Constituency Party Winner
Ahmedabad East BJP Patel Hasmukhbhai Somabhai
Ahmedabad West 

Amreli

BJP Kirit P
Anand BJP Patel Mithesh
Banaskantha BJP PS Patel
Bardoli BJP P Vasava
Bharuch BJP M Vasava
Bhavnagar BJP B Dhirubhai
Chhota Udaipur BJP R Gitaben
Dahod BJP J Bhabor
Gandhi nagar BJP Amit Shah
Jamnagar BJP Poonamben Hemantbhai
Junagadh BJP C Rajeshbhai
Kachchh BJP CV Lakhamshi
Kheda BJP C Devusinh
Mahesana BJP Shardaben Patel
Navsari BJP CR Patil
Panchmahal BJP R Rathod
Patan BJP DB Shankarji
Porbandar BJP R Lavjibhai
Rajkot BJP K Mohanbhai
Sabarkantha BJP R Dipsinh
Surat BJP DV Jardosh
Surendra Nagar BJP M Mahendrabhai
Vadodara BJP R Bhatt
Valsad BJP KC Patel

Haryana

Constituency Party Winner
Ambala BJP RL Kataria
Kurukshetra BJP Nayab Singh
Gurgaon BJP Roa Inderjit Singh
Faridabad BJP Krishan Pal
Sirsa BJP Sunita Duggal
Hisar BJP Brijendra Singh
Karnal BJP Sanjay Bhatia
Sonipat BJP RC Kaushik
Bhiwani BJP D Singh
Mahendragarh BJP D Singh
Rohtak BJP AK Sharma

Himachal Pradesh

Constituency Party Winner
Shimla BJP SK Kashyap
Kangra BJP Kishan Kapoor
Mandi BJP RS Sharma
Hamirpur BJP Anurag Thakur

Jammu and Kashmir

Constituency Party Winner
Baramulla JKNC MK Lone
Jammu BJP Jugal Kishore
Srinagar JKNC Farooq Abdullah
Udhampur BJP Jitendra Singh
Anantnag JKNC Hasnain Masoodi
Ladakh BJP JT Namgyal

Jharkhand

Constituency Party Winner
Palamu BJP VD Ram
Chatra BJP SK Singh
Lohardaga BJP Sudharshan Bhagat
Hazaribagh BJP Jayant Sinha
Kodarma BJP Annpurna Devi
Ranchi BJP Sanjay Seth
Khunti BJP Arjun Munda
Jamshedpur BJP BB Mahato
Singhbhum INC Gita Kora
Giridih AJSU CP Chaudhary
Dhanbad BJP PN Singh
Dumka BJP Sunil Soren
Godda BJP Nishikant Dubey
Rajmahal JMM VK Hansdak

Karnataka

Constituency Party Winner
Hassan JDS Pravval Revanna
Dakshina Kannada BJP NK Kateel
Udupi Chikmagalur BJP S Karandlaje
Chitradurga BJP A Narayanswamy
Tumkur BJP GS Basavraj
Mandya IND Sumalatha Ambareesh
Bangalore North BJP DV Sadanand Gowda
Bangalore Central BJP PC Mohan
Bangalore South BJP Tejasvi Surya
Chikkballapur BJP BN B Gowda
Kolar BJP S Muniswamy
Mysore BJP Pratap Simha
Chamarajanagar BJP V S Prasad
Bangalore Rural INC DK Suresh
Bijapur BJP J Chandappa
Bidar BJP B Khuba
Bellary BJP Y Devendrappa
Belgaum BJP Angadi Channabasappa
Bagalkot BJP G Chandanagouda
Gulbarga BJP Umesh Jadhav
Raichur BJP RA Naik
Koppal BJP Karadi Amarappa
Haveri BJP Udasi S C
Dharwad BJP Pralhad Joshi
Uttara Kannada BJP Anant Kumar Hegde
Davanagere BJP G M Siddeshwar
Shimoga BJP B Y Raghavendra
Chikkodi BJP Annasaheb

Kerala

Constituency Party Winner
Attingal INC Adoor Prakash
Alappuzha CPI(M) AM Arif
Alathur INC Remya Haridas
Kasaragod INC Rajmohan Unnithan
Kannur INC K Sudhakaran
Vadakara INC K Muraleedharan
Wayanad INC Rahul Gandhi
Kozhikode INC MK Raghavan
Malappuram Indian Union Muslim League PK Kunhalikutty
Ponnani Indian Union Muslim League ET Mohammed Basheer
Palakkad INC VK Sreekandan
Thrissur INC TN Prathapa
Chalakudy INC Benny Behanan
Ernakulam INC Hibi Eden
Idukki INC Dean Kuriakose
Kottayam Kerala Congress (M) Thomas Chazhikadan
Mavelikkara INC Kodikunnil Suresh
Pathanamthitta INC Anto Antony
Kollam Revolutionary Socialist Party NK Premachandran
Thiruvananthapuram INC Shashi Tharoor

Lakshadweep

Constituency Party Winner
Lakshadweep INC Hamdullah Sayeed

Madhya Pradesh

Constituency Party Winner
Balaghat BJP DS Bisen
Chhindwara INC Nakul Nath
Sidhi BJP Riti Pathak
Shahdol BJP Himadri Singh
Jabalpur BJP Rakesh Singh
Mandla BJP FS Kulasate
Betul BJP DD Uikey
Khajuraho BJP VD Sharma
Satna BJP Ganesh Singh
Tikamgarh BJP Virendra Kumar
Damoh BJP PS Patel
Rewa BJP Janardhan Misra
Hoshangabad BJP UP Singh
Bhopal BJP Pragya Singh Thakur
Bhind BJP Sandhya Ray
Morena BJP NS Tomar
Gwalior BJP VN Shejwalker
Vidisha BJP R Bhargava
Rajgarh BJP Rodmal Nagar
Guna BJP KP Yadav
Sagar BJP R Singh
Khargone BJP G Umrao
Khandwa BJP N Singh
Mandsour BJP Sudheer Gupta
Ratlam INC K Bhuria
Dewas BJP MS Solanky
Ujjain BJP Anil Firojiya
Dhar BJP C Darbar
Indore BJP Shankar Lalwani

Maharashtra

Constituency Party Winner
Bhandara-Gondiya BJP Sunil Baburao Mendhe
Gadchiroli-Chimur BJP Ashok Mahadevrao Nete
Chandrapur INC Balubhau
Wardha BJP RC Tadas
Ramtek SS Krupal Balaji Tumane
Nagpur BJP Nitin Gadkari
Yavatmal-Washim SS Bhavana Gawali
Akola
Amravati IND-Cong Navnit Ravi Rana
Nanded BJP Prataprao Patil Chikhlikar
Parbhani SS Jadhav Haribhau
Beed BJP Pritam Gopinathrao Munde
Buldhana SS Jadhav Ganpatrao
Hingoli SS Hemant Patil
Osmanabad SS Omprakash Bhupalsinh
Latur BJP ST Shrangare
Solapur BJP JS Shivacharya
Aurangabad AIMIM Imtiaz Jaleel Syed
Raigad NCP Tatkare Sunil Dattatray
Pune BJP Girish Bhalchandra Bapat
Jalgaon BJP Unmesh Patil
Raver BJP Khadse Nikhil
Madha BJP Ranjeetsinha Hindurao
Sangli BJP Sanjaykaka Patil
Jalna BJP Danve Dadarao
Baramati NCP Supriya Sule
Ahmednagar BJP Sujay Radhakrishna
Satara NCP SCP Bhonsle
Ratnagiri- SS Vinayak Raut
-Sindhudurg SS Vinayak Raut
Hatkanangle SS Dhairyasheel Mane
Kolhapur SS Sanjay Sadashivrao Mandlik
Bhiwandi BJP Kapil Moreshwar Patil
Kalyan SS Shrikant Eknath Shinde
Thane SS Rajan Baburao Vichare
Mumbai North BJP Gopal Shetty
Nandurbar BJP Heena Vijaykumar
Dhule BJP Bhamre Subhash Ramrao
Dindori BJP Bharati Pravin Pawar
Mumbai North Central BJP Poonam Mahajan
Mumbai South Central SS Rahul Ramesh Shewale
Mumbai North West SS Gajanan Kirtikar
Mumbai North East BJP Manoj Kotak
Nashik SS Godse Tukaram
Palghar SS Rajendra Dhedya Gavit

Manipur

Constituency Party Winner
Outer Manipur NPF LS P Foze
Inner Manipur BJP RR Singh

Meghalaya

Constituency Party Winner
Shillong INC V H Pala
Tura NPP Agatha K Sangma

Mizoram

Constituency Party Winner
Mizoram MNF C Lalrosanga

Nagaland

Constituency Party Winner
Nagaland NDPP T Yepthomi

Odisha

Constituency Party Winner
Koraput INC Saptagiri Ulaka
Nabarangpur BJD Ramesh Chandra Majhi
Kalahandi BJP Basanta Panda
Berhampur BJD Chandra Sekhar Sahu
Aska BJD Pramila Bisoyi
Bargarh BJP Suresh Pujari
Bolangir BJP Sangeeta Kumari
Sundargarh BJP Jual Oram
Kandhamal BJD Achyutananda Samanta
Bhubaneswar BJP Aparajita Sarangi
Cuttack BJD Bhartruhari Mahtab
Dhenkanal BJD Mahesh Sahoo
Sambalpur BJP Nitesh Ganga Deb
Keonjhar BJD Chandrani Murmu
Puri BJD Pinaki Mishra
Balasore BJP Pratap Chandra Sarangi
Bhadrak BJD Manjulata Mandal
Mayurbhanj BJP Bishweswar Tudu
Jajpur BJD Sarmistha Sethi
Kendrapara BJD Anubhav Mohanty
Jagatsinghpur BJD Rajashree Mallick

Puducherry

Constituency Party Winner
Puducherry INC V Vaithilingam

Punjab

Constituency Party Winner
Anandpur Sahib INC Manish Tewari
Amritsar INC Gurjeet Singh Aujla
Bathinda Akali Harsimrat Kaur Badal
Gurdaspur BJP Sunny Deol
Fatehgarh Sahib INC Amar Singh
Khadoor Sahib INC Jasbir Singh
Jalandhar INC Santokh Singh Chaudhary
Hoshiarpur BJP Som Parkash
Ludhiana INC Ravneet Singh Bittu
Fatehgarh Sahib INC Amar Singh
Faridkot INC Mohd Sadique
Firozpur Akali Sukhbir Singh Badal
Sangrur AAP Bhagwant Mann
Patiala INC Preneet Kaur

Rajashthan

Constituency Party Winner
Ajmer BJP Bhagirath Chaudhary
Banswara BJP Kanakmal Katara
Chittorgarh BJP Chandra Prakash Joshi
Tonk-Sawai Madhopur BJP Sukhbir Singh Jaunapuria
Pali BJP PP Chaudhary
Jodhpur BJP Gajendra Shekhawat
Barmer BJP Kailash Choudhary
Jalore BJP Devaji Patel
Udaipur BJP Arjunlal Meena
Rajsamand BJP Diya Kumari
Bhilwara BJP Subhash Baheria
Kota BJP Om Birla
Jhalawar-Baran BJP Dushyant Singh
Ganganagar BJP Nihal Chand
Bikaner BJP Arjun Ram Meghwal
Churu BJP Rahul Kaswan
Jhunjhunu BJP Narendra Kumar
Sikar BJP Sumedhanand Saraswati
Jaipur Rural BJP Rajyavardhan Singh
Jaipur BJP Ram Charan Bohra
Alwar BJP Balak Nath
Bharatpur BJP Ranjeeta Koli
Karauli-Dholpur BJP Manoj Rajoria
Dausa BJP Jaskaur Meena
Nagaur BJP Hanuman Beniwal

Sikkim

Constituency Party Winner
Sikkim SKM IH Subba

Tamil Nadu

Constituency Party Winner
Arakkonam DMK Jagathrakshakan S
Arani INC Vishnu Prasad M K
Chennai Central DMK Dayanidhi Maran
Chennai North DMK K Veeraswamy
Chennai South DMK T Thangapandian
Chidambaram DMK Thirumaavalavan Thol
Coimbatore CPM Natarajan PR
Cuddalore DMK TRVS Ramesh
Dharmapuri DMK Senthil Kumar S
Dindigul DMK Velusamy P
Erode DMK Ganeshamurthi A
Kallakurichi DMK Gautham Sigamani Pon
Kancheepuram DMK Selvam G
Kanniyakumari DMK Vasanthakumar H
Karur INC Jothimani S
Krishnagiri INC A Chellakumar
Madurai CPM Venkatesan S
Mayiladuthurai DMK Ramalingam S
Nagapattinam CPI Selvaraj M
Namakkal DMK Chinraj A K P
Nilgiris DMK A Raja
Perambalur DMK Paarivendhar T R
Pollachi DMK Shanmuga Sundaram K
Ramanathapuram IUML K Navaskani
Salem DMK Parthiban S R
Sivaganga INC Karti Chidambaram
Sriperumbudur DMK Baalu T R
Tenkasi DMK Dhanush M Kumar
Thanjavur DMK Palanimanickam S S
Theni ADMK Raveendranath Kumar P
Thoothukkudi DMK Kanimozhi Karunanidhi
Tiruchirappalli INC Thirunavukkarasar
Tirunelveli DMK Gnanathiraviam S
Tiruppur CPI Subbarayan K
Tiruvannamalai DMK Annadurai C N
Viluppuram DMK Ravikumar D
Virudhunagar INC Manickam Tagore B
Thiruvallur INC K Jayakumar

Telangana

Constituency Party Winner
Mahabubnagar TRS Manne Srinivas Reddy
Nagarkurnool TRS Pothuganti Ramulu
Adilabad BJP Soyam Bapu Rao
Nizamabad BJP Arvind Dharmapuri
Zahirabad TRS B B Patil
Medak TRS Kotha Prabhakar Reddy
Hyderabad AIMIM Asaduddin Owaisi
Chelvella TRS G Ranjith Reddy
Nalgonda INC Uttam Kumar
Bhongir INC Komati Reddy
Warangal TRS Dayakar Pasunoori
Mahabubabad TRS Kavitha Malothu
Khammam TRS Nama Nageswr Rao
Malkajgiri INC AR Reddy
Secunderabad BJP Kishan Reddy
Peddapalle TRS VN Borlakunta
Karimnagar BJP Bandi Sanjay Kumar

Tripura

Constituency Party Winner
Tripura East BJP Rebati Tripura
Tripura West BJP P Bhoumik

Uttar Pradesh

Constituency Party Winner
Varanasi BJP Narendra Modi
Amethi BJP Smriti Irani
Muzaffarnagar BJP Sanjeev Kumar Balyan
Meerut BJP Rajendra Agarwal
Baghpat BJP Satya Pal Singh
Ghaziabad BJP V K Singh
Gautam Buddha Nagar BJP Mahesh Sharma
Bijnor BSP Malook Nagar
Saharanpur BSP Haji Fazlur Rehman
Kairana BJP Pradeep Kumar
Bulandshahr BJP Bhola Singh
Aligarh BJP Satish Kumar Gautam
Hathras BJP Rajvir Diler
Fatehpur Sikri BJP Rajkumar Chahar
Nagina BJP Yashwant Singh
Amroha BSP Kunwar Danish Ali
Mathura BJP Hema Malini
Agra BJP S P Singh Baghel
Aonla BJP Dharmendra Kashyap
Bareilly BJP Santosh Kumar Gangwar
Badaun BJP Sanghmitra Maurya
Etah Etah Rajveer Singh
Moradabad SP S T Hasan
Rampur SP Azam Khan
Sambhal SP Shafiqur Rehman Barq
Firozabad BJP Chandra Sen Jadon
Mainpuri SP Mulayam Singh Yadav
Pilibhit BJP Varun Gandhi
Hardoi BJP Jai Prakash
Misrikh BJP Ashok Kumar Rawat
Kannauj BJP Subrat Pathak
Kanpur BJP Satyadev Pachauri
Akbarpur BJP Devendra Singh
Jalaun BJP Bhanu Pratap Singh Verma
Jhansi BJP Anurag Sharma
Hamirpur BJP Kunwar Pushpendra
Shahjahanpur BJP Arun Kumar Sagar
Kheri BJP Ajay Kumar
Farrukhabad BJP Mukesh Rajput
Etawah BJP Ram Shankar
Unnao BJP Sakshi Maharaj
Banda BJP R K Singh Patel
Fatehpur BJP Niranjan Jyoti
Dhaurahra BJP Rekha Verma
Sitapur BJP Rajesh Verma
Raebareli INC Sonia Gandhi
Kaushambi BJP Vinod Kumar Sonkar
Barabanki BJP Upendra Singh Rawat
Faizabad BJP Lallu Singh
Bahraich BJP Akshaibar Lal
Kaiserganj BJP Brijbhusan Sharan Singh
Gonda BJP Kirti Vardhan Singh
Mohanlalganj BJP Kaushal Kishore
Lucknow BJP Rajnath Singh
Azamgarh SP Akhilesh Yadav
Allahabad BJP Rita Bahuguna Joshi
Ambedkar Nagar BSP Ritesh Pandey
Basti BJP Harish Chandra
Bhadohi BJP Ramesh Chand
Phulpur BJP Keshari Devi Patel
Shrawasti BSP Ram Shiromani
Domariyaganj BJP Jagdambika Pal
Sant Kabir Nagar BJP Praveen Kumar Nishad
Lalganj BSP Sangeeta Azad
Jaunpur BSP Shyam Singh Yadav
Machhlishahr BSP Tribhuvan Ram
Sultanpur BJP Maneka Gandhi
Pratapgarh BJP Sangam Lal Gupta
Ballia BJP Virendra Singh
Bansgaon BJP Kamlesh Paswan
Maharajganj BJP Pankaj Choudhary
Gorakhpur BJP Ravi Kishan
Kushi Nagar BJP Vijay Kumar Dubey
Deoria BJP Ramapati Ram Tripathi
Ghosi BSP Atul Kumar Singh
Chandauli BJP Mahendra Nath
Mirzapur AD Anupriya Patel
Robertsganj AD Pakauri Lal Kol
Salempur BJP Ravinder
Ghazipur BSP Afzal Ansari

Uttarakhand

Constituency Party Winner
Almora BJP Ajay Tamta
Nainital-Udhamsingh Nagar BJP Ajay Bhatt
Hardwar BJP Ramesh Pokhriyal Nishank
Tehri Garhwal BJP Mala Rajya
Garhwal BJP Tirath Singh Rawat

West Bengal

Constituency Party Winner
Coochbehar BJP Nisith Pramanik
Alipurduars BJP John Barla
Jalpaiguri BJP Jayanta Kumar
Darjeeling BJP Raju Bista
Raiganj BJP Debasree Chaudhuri
Balurghat BJP Sukanta Majumdar
Maldaha Uttar BJP Khagen Murmu
Maldaha Dakshin INC Abu Hasem
Jangipur TMC Khalilur Rahaman
Murshidabad TMC Abu Taher Khan
Bardhaman-Durgapur BJP SS Ahluwalia
Asansol BJP Babul Supriyo
Baharampur INC Adhir Chowdhury
Krishnanagar TMC Mahua Moitra
Ranaghat BJP Jagannath Sarkar
Bardhaman Purba TMC Sunil Kumar Mondal
Bolpur TMC Asit Kumar Mal
Birbhum TMC Satabdi Roy
Arambagh TMC Aparupa Poddar
Bangaon BJP Shantanu Thakur
Barrackpore BJP Arjun Singh
Howrah TMC Prasun Banerjee
Uluberia TMC Sajda Ahmed
Tamluk TMC Adhikari Dibyendu
Kanthi TMC Adhikari Sisir
Ghatal TMC Adhikari Deepak
Jhargram BJP Kunar Hembram
Medinipur BJP Dilip Ghosh
Purulia BJP Jyotirmay Singh Mahato
Sreerampur TMC Kalyan Banerjee
Hooghly BJP Locket Chatterjee
Bankura BJP Subhas Sarkar
Bishnupur BJP Saumitra Khan