Syed Mushtaq Ali Trophy: Everything you need to know about teams, fixtures and squadshttps://indianexpress.com/article/sports/cricket/syed-mushtaq-ali-trophy-schedule-teams-fixtures-squad-date-venue-tv-channel-live-streaming-5589077/

Syed Mushtaq Ali Trophy: Everything you need to know about teams, fixtures and squads

Syed Mushtaq Ali Trophy 2019 Schedule, Teams, Time Table, Fixtures, Squad, Start Date: This is the tenth season of the tournament where nine new teams are in the fold.

Delhi are the defending champions of the Syed Mushtaq Ali Trophy. (PTI Photo)

Syed Mushtaq Ali Trophy 2019 Schedule, Teams, Time Table, Fixtures, Squad, Start Date: India’s premier domestic T20 tournament- Syed Mushtaq Ali Trophy returns with its tenth season in 2019.  This season promises to be bigger and better with as many as nine new teams in the fold. A total of 37 teams will be divided into 5 groups. Three groups have seven teams while remaining have eight each.

The tournament, which begins from February 21 will culminate with the finals on March 14. There will be a total of 140 T20 matches played in this period at more than ten venues.

Top two teams from each group will qualify to the Super League stage. The ten teams that qualify for this round will further be divided into two groups. The top-ranked teams from each Super League group will play the final.

GROUPS-

Group A: Andhra Pradesh, Jharkhand, Nagaland, Manipur, Jammu and Kashmir, Kerala and Delhi

Advertising

Group B: Himachal Pradesh, Tamil Nadu, Vidarbha, Gujarat, Bihar, Rajasthan and Meghalaya

Group C: Railways, Sikkim, Saurashtra, Punjab, Madhya Pradesh, Goa and Mumbai

Group D: Odisha, Bengal, Arunachal Pradesh, Mizoram, Assam, Haryana, Chhattisgarh and Karnataka

Group E: Hyderabad, Tripura, Puducherry, Maharashtra, Baroda, Services, Uttar Pradesh and Uttarakhand

SQUADS-

Delhi Squad: Ishant Sharma(c), Nitish Rana, Dhruv Shorey, Himmat Singh, Unmukt Chand, Manjot Kalra, Hiten Dalal, Lalit Yadav, Pawan Negi, Navdeep Saini, Suboth Bhati, Pranshu Vijayran, Varun Sood, Anuj Rawat

Tamil Nadu Squad: Ravichandran Ashwin(c), Washington Sundar, V Athisayaraj Davidson, Murugan Ashwin, NS Chaturved, Hari Nishanth, Baba Indrajith, N Jagadeesan, Jagatheesan Kousik, M Mohammed, T Natarajan, Ravisrinivasan Sai Kishore, Shahrukh Khan, Abhishek Tanwar, R Vivek

Saurashtra Squad: Aarpit Vasavada, Agnivesh Ayachi, Jay Chauhan, Divyaraj Chauhan, Yuvraj Chudasama, Harvik Desai, Sheldon Jackson, Dharmendrasinh Jadeja, Vishvaraj Jadeja, Chirag Jani, Prerak Mankad, Cheteshwar Pujara, Hardik Rathod, Chetan Sakariya, Jaydev Unadkat, Robin Uthappa

Mumbai Squad: Ajinkya Rahane(c), Prithvi Shaw, Shreyas Iyer, Shardul Thakur, Dhawal Kulkarni, Siddhesh Lad, Aditya Tare, Suryakumar Yadav, Akash Parkar, Eknath Kerkar, Dhrumil Matkar, Shams Mulani, Shubham Ranjane, Tushar Deshpande, Royston Dias

Karnataka Squad: Manish Pandey(c), Karun Nair, Mayank Agarwal, Manoj S Bhandage, KC Cariappa, Shreyas Gopal, Rohan Kadam, V Koushik, Abhimanyu Mithun, Prasidh Krishna, Sharath BR, Krishnamurthy Siddharth, Luvnith Sisodia, Jagadeesha Suchith, Vinay Kumar

Madhya Pradesh Squad: Rajat Patidar(c), Avesh Khan, Salman Baig, Sohraab Dhaliwal , Yash Dubey, Mihir Hirwani, Venkatesh Iyer, Kumar Kartikeya, Ishwar Pandey, Naman Ojha, Kuldeep Sen, Parth Sahani, Anshul Tripathi

Rajasthan Squad: Mahipal Lomror(c), Aniket Choudhary, Chetan Bist, Robin Bist, Deepak Chahar, Rahul Chahar, Aditya Garhwal, Manender Narender Singh, Siddharth Saraf, Nathu Singh, Tajinder Singh, Abhijeet Tomar, Tanveer-Ul-Haq

Bengal Squad: Manoj Tiwary(c), Abhimanyu Easwaran, Dwaipayan Bhattacharjee, Writtick Chatterjee, Ashok Dinda, Sayan Ghosh, Shreevats Goswami, Ishan Porel, Pradipta Pramanik, Prayas Barman, Ritwik Chowdhury, Wriddhiman Saha, Kanishk Seth, Vivek Singh, Shahbaz Ahmed

Andhra Squad: Hanuma Vihari(c), Ricky Bhui, Ashwin Hebbar, Bandaru Ayyappa, Srikar Bharat, Girinath Reddy, Pranith Manyala, Prasanth Kumar, Yarra Prithviraj, Dwaraka Ravi Teja, Harishankar Reddy, KV Sasikanth, Karn Sharma, Shoaib Md Khan, Dasari Swaroop

Hyderabad Squad: Himalay Agarwal, Tanmay Agarwal, Ashish Reddy, Akash Bhandari, Mehdi Hasan, Chama V Milind, Mohammed Siraj, Telukupalli Ravi Teja, Ambati Rayudu, Akshath Reddy, Rohit Rayudu, Palakodeti Sairam, Bavanaka Sandeep, Kolla Sumanth, Jamalpur Mallikarjun

Kerala Squad: Sachin Baby(c), Arun Karthik, KM Asif, Basil Thampi, Akshay Chandran, Vinoop Manoharan, Sudhesan Midhun, Mohammed Azharuddeen, Karaparambil Monish, MD Nidheesh, Rohan Prem, Ponnam Rahul, Sandeep Warrier, Jalaj Saxena, Vishnu Vinod

Railways Squad: Prashant Gupta(c), Anureet Singh, Ashish Yadav, Prashant Awasthi, Gandhar Bhatawadekar, Mrunal Devdhar, Abhinav Dixit, Amit Chopra, Harsh Tyagi, Manjeet Singh, Amit Mishra, Ambikeshwar Mishra, Amit Paunikar, Pratham Singh, Krishnakant Upadhyay

Tripura Squad: Manisankar Murasingh(c), Pratyush Singh, Abhijit Chakraborty, Kaushal Acharjee, Joydeep Banik, Udiyan Bose, Saurabh Das, Ninad Kadam, Sanjay Majumder, Rana Dutta, Tushar Saha, Nirupam Sen, Nirupam Chowdhary, Samrat Singha, Kamal Das

Odisha Squad: Rajesh Dhuper, Subham Nayak, Pappu Roy, Sandeep Pattnaik, Govinda Poddar, Debabrata Pradhan, Suryakant Pradhan, Rajesh Mohanty, Abhishek Raut, Biplab Samantray, Anurag Sarangi, Subhranshu Senapati, Arabind Singh

Services Squad: Rajat Paliwal(c), Gahlaut Rahul Singh, Sachidanand Pandey, Vikas Hathwala, Mohit Ahlawat, Lakhan Singh, Nakul Sharma, Diwesh Pathania, Ravi Chauhan, Rahul Singh, Arjun Sharma, Nakul Harpal Verma, Vikas Yadav

Maharashtra Squad: Rahul Tripathi(c), Naushad Shaikh, Ankit Bawne, Satyajeet Bachhav, Samad Fallah, Ruturaj Gaikwad, Swapnil Gugale, Divyang Himganekar, Rohit Motwani, Nikhil Naik, Vijay Zol, Vishal Gite, Hitesh Walunj

Meghalaya Squad: Puneet Bisht, Raj Biswa, Gurinder Singh, Lakhan Singh, Jason Lamare, Yogesh Nagar, Abhay Negi, Wanlambok Nongkhlaw, Amiangshu Sen, Aditya Singhania, Swarajeet Das

Sikkim Squad: Tashi Pintso, Karma Bhutia, Mandup Bhutia, Rinzing Bhutia, Bibek Dayali, Bipul Sharma, Ishwar Chaudhary, Nilesh Lamichaney, Lee Yong Lepcha, Milind Kumar, Pritam Nirala, Amosi Rai, Plazor Tamang, Asish Thapa
Uttarakhand

Yet to be announced-

Assam
Mizoram
Nagaland
Puducherry
Uttarakhand
Arunachal Pradesh
Manipur
Bihar
Chhattisgarh
Goa
Jammu and Kashmir
Himachal Pradesh
Vidarbha
Punjab
Jharkhand
Haryana
Baroda
Gujarat

SCHEDULE-

Advertising

No.    Date               Matches
1  21-Feb-2019  Delhi vs Jharkhand 9:30 AM Krishna, Andhra Pradesh
2  21-Feb-2019  Jammu and Kashmir vs Nagaland 9:30 AM Krishna, Andhra
3  21-Feb-2019  Gujarat vs Meghalaya 9:30 AM Surat
4  21-Feb-2019  Tamil Nadu vs Rajasthan 9:30 AM TBC
5  21-Feb-2019  Madhya Pradesh vs Punjab 9:30 AM TBC
6  21-Feb-2019  Mumbai vs Sikkim 9:30 AM TBC
7  21-Feb-2019  Assam vs Karnataka 9:30 AM Cuttack
8  21-Feb-2019  Chattisgarh vs Odisha 9:30 AM Delhi
9  21-Feb-2019  Hyderabad vs Puducherry 10:00 AM Delhi
10  21-Feb-2019  Maharashtra vs Uttar Pradesh 10:00 AM Cuttack
11  21-Feb-2019  Haryana vs Arunachal Pradesh 10:00 AM Cuttack
12  21-Feb-2019  Kerela vs Manipur 1:00 PM Krishna, Andhra Pradesh
13  21-Feb-2019  Himachal Pradesh vs Vidarbha 1:30 PM Surat
14  21-Feb-2019  Railways vs Saurashtra 1:30 PM TBC
15  21-Feb-2019  Bengal vs Mizoram 1:30 PM Cuttack
16  21-Feb-2019  Baroda vs Tripura 2:00 PM Delhi
17  21-Feb-2019  Services vs Uttarakhand 2:00 PM Delhi
18  22-Feb-2019  Delhi vs Manipur 9:30 AM Krishna, Andhra Pradesh
19  22-Feb-2019  Jharkhand vs Jammu and Kashmir 9:30 AM Krishna, Andhra
20  22-Feb-2019  Meghalaya vs Himachal Pradesh 9:30 AM TBC
21  22-Feb-2019  Vidarbha vs Bihar 9:30 AM Surat
22  22-Feb-2019  Madhya Pradesh vs Saurashtra 9:30 AM TBC
23  22-Feb-2019  Sikkim vs Goa 9:30 AM TBC
24  22-Feb-2019  Assam vs Mizoram 9:30 AM Cuttack
25  22-Feb-2019  Chattisgarh vs Arunachal Pradesh 9:30 AM Cuttack
26  22-Feb-2019  Baroda us Uttarakhand 10:00 AM Delhi
27  22-Feb-2019  Services vs Tripura 10:00 AM Delhi
28  22-Feb-2019  Nagaland vs Andhra 1:30 PM Krishna, Andhra Pradesh
29  22-Feb-2019  Gujarat vs Rajasthan 1:30 PM Hyderabad
30  22-Feb-2019  Punjab vs Mumbai 1:30 PM TBC
31  22-Feb-2019  Bengal vs Karnataka 1:30 PM Cuttack
32  22-Feb-2019  Haryana vs Odisha 1:30 PM Cuttack
33  22-Feb-2019  Hyderabad vs Uttar Pradesh 2:00 PM Delhi
34  22-Feb-2019  Ma vs Puducherry 2:00 PM Delhi
35  24-Feb-2019  Delhi vs Jammu and Kashmir 9:30 AM Krishna, Andhra Pradesh
36  24-Feb-2019  Jharkhand vs Manipur 9:30 AM Krishna, Andhra Pradesh
37  24-Feb-2019  Gujarat vs Himachal Pradesh 9:30 AM Surat
38  24-Feb-2019  Tamil Nadu vs Bihar 9:30 AM TBC
39  24-Feb-2019  Madhya Pradesh vs Mumbai 9:30 AM TBC
40  24-Feb-2019  Railways vs Goa 9:30 AM TBC
41  24-Feb-2019  Assam vs Chattisgarh 9:30 AM Cuttack
42  24-Feb-2019  Haryana vs Bengal 9:30 AM Cuttack
43  24-Feb-2019  Baroda vs Hyderabad 10:00 AM Delhi
44  24-Feb-2019  Maharashtra vs Services 10:00 AM Delhi
45  24-Feb-2019  Kerela vs Andhra 1:30 PM Krishna, Andhra Pradesh
46  24-Feb-2019  Meghalaya vs Rajasthan 1:30 PM Surat
47  24-Feb-2019  Punjab vs Saurashtra 1:30 PM TBC
48  24-Feb-2019  Karnataka vs Arunachal Pradesh 1:30 PM Cuttack
49  24-Feb-2019  Odisha vs Mizoram 1:30 PM Cuttack
50  24-Feb-2019  Puducherry vs Uttarakhand 2:00 PM Delhi
51  24-Feb-2019  Tripura vs Uttar Pradesh 2:00 PM Delhi
52  25-Feb-2019  Delhi vs Kerela 9:30 AM Krishna, Andhra Pradesh
53  25-Feb-2019  Manipur vs Nagaland 9:30 AM Krishna, Andhra Pradesh
54  25-Feb-2019  Gujarat vs Tamil Nadu 9:30 AM Surat
55  25-Feb-2019  Rajasthan vs Vidarbha 9:30 AM TBC
56  25-Feb-2019  Madhya Pradesh vs Railways 9:30 AM TBC
57  25-Feb-2019  Saurashtra vs Sikkim 9:30 AM TBC
58  25-Feb-2019  Assam vs Bengal 9:30 AM Cuttack
59  25-Feb-2019  Chattisgarh vs Ha 9:30 AM Cuttack
60  25-Feb-2019  Baroda vs Services 10:00 AM Delhi
61  25-Feb-2019  Puducherry vs Uttar Pradesh 10:00 AM Delhi
62  25-Feb-2019 Jammu and Kashmir vs Andhra 1:30 PM Krishna, Andhra
63  25-Feb-2019  Himachal Pradesh vs Bihar 1:30 PM Surat
64  25-Feb-2019  Mumbai vs Goa 1:30 PM TBC
65  25-Feb-2019  Karnataka vs Mizoram 1:30 PM Cuttack
66  25-Feb-2019  Odisha vs Arunachal Pradesh 1:30 PM Cuttack
67  25-Feb-2019  Hyderabad vs Maharashtra 2:00 PM Delhi
68  25-Feb-2019  Tripura vs Uttarakhand 2:00 PM Delhi
69  27-Feb-2019  Jharkhand vs Nagaland 9:30 AM Krishna, Andhra Pradesh
70  27-Feb-2019  Kerela vs Jammu and Kashmir 9:30 AM Krishna, Andhra
71  27-Feb-2019  Meghalaya vs Vidarbha 9:30 AM Surat
72  27-Feb-2019  Tamil Nadu vs Himachal Pradesh 9:30 AM TBC
73  27-Feb-2019  Madhya Pradesh vs Goa 9:30 AM TBC
74  27-Feb-2019  Railways vs Mumbai 9:30 AM TBC
75  27-Feb-2019  Assam vs Odisha 9:30 AM Cuttack
76  27-Feb-2019  Chattisgarh vs Karnataka 9:30 AM Cuttack
77  27-Feb-2019  Hyderabad vs Tripura 10:00 AM Delhi
78  27-Feb-2019  Maharashtra vs Uttarakhand 10:00 AM Delhi
79  27-Feb-2019  Delhi vs Andhra 1:30 PM Krishna, Andhra Pradesh
80  27-Feb-2019  Gujarat vs Bihar 1:30 PM Surat
81  27-Feb-2019  Punjab vs Sikkim 1:30 PM TBC
82  27-Feb-2019  Bengal vs Arunachal Pradesh 1:30 PM Cuttack
83  27-Feb-2019  Haryana vs Mizoram 1:30 PM Cuttack
84  27-Feb-2019  Ba vs Pu 2:00 PM Delhi
85  27-Feb-2019  Services vs Uttar Pradesh 2:00 PM Delhi
86  28-Feb-2019  Jammu and Kashmir vs Manipur 9:30 AM Krishna, Andhra Pradesh
87  28-Feb-2019  Kerela vs Nagaland 9:30 AM Krishna, Andhra Pradesh
88  28-Feb-2019  Himachal Pradesh vs Rajasthan 9:30 AM Surat
89  28-Feb-2019  Meghalaya vs Bihar 9:30 AM TBC
90  28-Feb-2019  Mumbai vs Saurashtra 9:30 AM TBC
91  28-Feb-2019  Punjab vs Goa 9:30 AM TBC
92  28-Feb-2019  Assam vs Haryana 9:30 AM Cuttack
93  28-Feb-2019  Chattisgarh vs Bengal 9:30 AM Cuttack
94  28-Feb-2019  Puducherry vs Tripura 10:00 AM Delhi
95  28-Feb-2019  Uttarakhand vs Uttar Pradesh 10:00 AM Delhi
96  28-Feb-2019  Jharkhand vs Andhra 1:30 PM Krishna, Andhra Pradesh
97  28-Feb-2019  Tamil Nadu vs Vidarbha 1:30 PM Surat
98  28-Feb-2019  Railways vs Sikkim 1:30 PM TBC
99  28-Feb-2019  Mizoram vs Arunachal Pradesh 1:30 PM Cuttack
100  28-Feb-2019  Odisha vs Karnataka 1:30 PM Cuttack
101  28-Feb-2019  Baroda vs Maharashtra 2:00 PM Delhi
102  28-Feb-2019  Hyderabad vs Services 2:00 PM Delhi
103  2-Mar-2019  Delhi vs Nagaland 9:30 AM Krishna, Andhra Pradesh
104  2-Mar-2019  Jharkhand vs Kerela 9:30 AM Krishna, Andhra Pradesh
105  2-Mar-2019  Gujarat vs Vidarbha 9:30 AM TBC
106  2-Mar-2019  Rajasthan vs Bihar 9:30 AM Surat
107  2-Mar-2019  Madhya Pradesh vs Sikkim 9:30 AM TBC
108  2-Mar-2019  Saurashtra vs Goa 9:30 AM TBC
109  2-Mar-2019  Assam vs Arunachal Pradesh 9:30 AM Cuttack
110  2-Mar-2019  Chattisgarh vs Mizoram 9:30 AM Cuttack
111  2-Mar-2019  Hyderabad vs Uttarakhand 10:00 AM Delhi
112  2-Mar-2019  Maharashtra vs Tripura 10:00 AM Delhi
113  2-Mar-2019  Manipur vs Andhra 1:30 PM Krishna, Andhra Pradesh
114  2-Mar-2019  Meghalaya vs Tamil Nadu 1:30 PM Surat
115  2-Mar-2019  Punjab vs Railways 1:30 PM TBC
116  2-Mar-2019  Ha vs Karnataka 1:30 PM Cuttack
117  2-Mar-2019  Odisha vs Bengal 1:30 PM Cuttack
118  2-Mar-2019  Baroda vs Uttar Pradesh 2:00 PM Delhi
119  2-Mar-2019   Puducherry vs Services 2:00 PM Delhi
120  8-Mar-2019  TBC TBC TBC
121  8-Mar-2019  TBC TBC TBC
122  8-Mar-2019  TBC TBC TBC
123  8-Mar-2019  TBC TBC TBC
124  9-Mar-2019  TBC TBC TBC
125  9-Mar-2019  TBC TBC TBC
126  9-Mar-2019  TBC TBC TBC
127  9-Mar-2019  TBC TBC TBC
128  10-Mar-2019  TBC TBC TBC
129  10-Mar-2019  TBC TBC TBC
130  10-Mar-2019  TBC TBC TBC
131  10-Mar-2019  TBC TBC TBC
132  11-Mar-2019  TBC TBC TBC
133  11-Mar-2019  TBC TBC TBC
134  11-Mar-2019  TBC TBC TBC
135  11-Mar-2019  TBC TBC TBC
136  12-Mar-2019  TBC TBC TBC
137  12-Mar-2019  TBC TBC TBC
138  12-Mar-2019  TBC TBC TBC
139  12-Mar-2019  TBC TBC TBC
140  14-Mar-2019  TBC TBC TBC

Follow the Cricket World Cup 2019 live updates and real-time analysis on IndianExpress.com. Check the ICC Cricket World 2019 Schedule, Teams and Points Table.