scorecardresearch
Follow Us:
Saturday, July 31, 2021

Tokyo Olympics 2021, India Full Schedule: Events, Time Table, Fixtures, Details

Tokyo Olympics 2021 Full Schedule, Match Timings, Live Telecast in India: As many as 119 Indian athletes will be competing for 85 medal events at the 32nd edition of the Summer Olympic Games.

By: Sports Desk |
Updated: July 23, 2021 1:11:15 pm
Olympics 2021 Full Schedule India, Tokyo Olympics 2021 India Full ScheduleTokyo Olympics 2021, India Full Schedule: A view of the 2016 Rio Games opening ceremony. (File)

Tokyo Olympics 2021 Full Schedule, Match Timings in India: After being delayed by a year, the 32nd edition of the Olympic Games is set to get underway next week.

The opening ceremony of the Games will take place on July 23 at the newly-built National Stadium in Tokyo while the closing ceremony will be held on August 8.

With a record total of 119 athletes in their official contingent this time around, India have improved on their total of 117 athletes in the 2016 Rio Olympics by two. Out of the 119 Indian athletes, 67 are male and 52 are female participants.

The contingent, whose average age is 26.99 years, has a wide-range — skeet shooter Mairaj Ahmed Khan, 45, is the oldest among the lot whereas 10m air rifle shooter Divyansh Singh Panwar, 18, is the youngest. The contingent has six 19-year-olds.

FULL SCHEDULE FOR INDIA

Archery

July 23: Men’s, Women’s Individual Qualification Rounds, from 5:30 AM

July 24: Mixed Team Eliminations, Medal Matches — Atanu Das, Deepika Kumari, from 6 AM

July 26: Men’s Team Eliminations, Medal Matches — Atanu Das, Pravin Jadhav, Tarundeep Rai, from 6 AM

July 27 to 30: Men’s and Women’s Individual Eliminations, Medal Matches, TBD

Artistic Gymnastics

July 25: Women’s Artistic Gymnastics Qualification — Pranati Nayak, from 6:30 AM

July 29 to August 3: Women’s Artistic Gymnastics All-Round and Events Final — Pranati Nayak, TBD

Athletics

Neeraj Chopra is touted as one of India’s strongest bets for a medal in Tokyo. (File)

July 30: Men’s 3000m Steeplechase Heats — Avinash Sable, from 5:30 AM

July 30: Men’s 400m Hurdles Round 1 — MP Jabir, from 7:25 AM

July 30: Women’s 100m Round 1 — Dutee Chand, from 8:10 AM

July 30: Mixed 4x400m Relay Round 1 — Alex Antony, Sarthak Bhambri, Revathi Veeramani, Subha Venkatesan, from 4:30 PM

July 31: Women’s Discus Throw Qualification — Seema Punia, Kamalpreet Kaur, from 6 AM

July 31: Men’s Long Jump Qualification — M Sreeshankar, from 3:40 PM

July 31: Mixed 4x400m Relay Final — Alex Antony, Sarthak Bhambri, Revathi Veeramani, Subha Venkatesan (if qualify), from 6:05 PM

July 31: Women’s 100m Semi-Final and Final — Dutee Chand (if qualifies), from 6:20 PM

August 2: Men’s Long Jump Final — M Sreeshankar (if qualifies), from 7:20 AM

August 2: Women’s 200m Round 1 — Dutee Chand, from 7:30 AM

August 2: Women’s Discus Throw Final — Seema Punia, Kamalpreet Kaur, from 5:30 PM

August 2: Men’s 3000m Steeplechase Final — Avinash Sable (if qualifies), from 5:45 PM

August 3: Women’s Javelin Throw Qualification — Annu Rani, from 5:50 AM

August 3: Men’s 400m Hurdles Final — MP Jabir (if qualifies), from 8:50 AM

August 3: Men’s Shot Put Qualification — Tajinder Singh Toor, from 3:45 PM

August 3: Women’s 200m Final — Dutee Chand (if qualifies), from 6:20 PM

August 4: Men’s Javelin Throw Qualification — Neeraj Chopra, Shivpal Singh, from 5:35 AM

August 5: Men’s 20km Race Walk Final — KT Irfan, Sandeep Kumar, Rahul, from 1 PM

August 6: Men’s 50km Race Walk Final —Gurpreet Singh, from 2 AM

August 6: Women’s 20km Race Walk Final — Bhawna Jat, Priyanka, from 1 PM

August 6: Men’s 4x400m Relay Round 1 — Amoj Jacob, P Naganathan, Arokia Rajiv, Noah Nirmal Tom, Muhammed Anas Yahiya, from 4:55 PM

August 6: Women’s Javelin Throw Final — Annu Rani (if qualifies), from 5:20 PM

August 7: Men’s Javelin Throw Final — Neeraj Chopra, Shivpal Singh (if qualifies), from 4:30 PM

August 7: Men’s 4×400 m Relay Final — Amoj Jacob, P Naganathan, Arokia Rajiv, Noah Nirmal Tom, Muhammed Anas Yahiya (if qualify), from 6:20 PM

Badminton

PV Sindhu stunned the world with her silver medal winning feat in 2016. (File)

July 24: Men’s Doubles Group Stage — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty vs Lee Yang/Wang Chi-Lin, from 12:20 PM

July 24: Men’s Singles Group Stage — Sai Praneeth vs Zilberman Misha, from 1 PM

July 25: Women’s Singles Group Stage — PV Sindhu vs Polikarpova Ksenia, from 6:40 AM

July 26 to 29: All events (Group Stage Matches) — PV Sindhu, Sai Praneeth, Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty, from 5:30 AM

July 26 to 29: Men’s Doubles Quarter-Finals — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify), from 5:30 AM

July 30: Men’s Singles, Women’s Singles Round of 16 — Sai Praneeth, PV Sindhu (if qualify), from 5:30 AM

July 31: Men’s Doubles Semi-Finals — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify), from 5:30 AM

July 31: Women’s Singles Quarter-Finals — PV Sindhu (if qualifies), from 2:30 AM

August 1: Men’s Singles Quarter-Finals — Sai Praneeth (if qualifies), from 9:30 AM

August 1: Men’s Doubles Bronze Medal Match — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify), from 5 PM

August 2: Men’s Singles Semi-Final, Women’s Singles Final, Men’s Doubles Gold Medal Matches — PV Sindhu, Sai Praneeth, Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify), from 9:30 AM

August 2: Men’s Singles Finals — Sai Praneeth (if qualifies), from 5:30 PM

Boxing

Mary Kom, the six-time world champion, will be one of the flag-bearers in the opening ceremony. (File)

July 24: Men’s Welterweight Round of 32 — Vikas Krishan, from 3:50 PM

July 25: Women’s Flyweight Round of 32 — Mary Kom, from 1:30 PM

July 25: Men’s Lightweight Round of 32 — Manish Kaushik, from 3 PM

July 26: Men’s Middleweight Round of 32 — Ashish Kumar, from 3:00 PM

July 27: Women’s Welterweight Round of 16 — Lovlina Borgohain, from 11:50 AM

July 28: Women’s Middleweight Round of 16 — Pooja Rani, from 2:30 PM

July 29: Men’s Super Heavyweight Round of 16 — Satish Kumar, from 8:45 AM

July 30: Women’s Lightweight Round of 16 — Simranjit Kaur, from 7:30 AM

July 31: Men’s Flyweight Round of 16 — Amit Panghal, from 7:30 AM

All Round of 16, Final Rounds and Medal Matches will be updated accordingly.

Equestrian

July 30: Eventing Individual Qualifier (Dressage Individual Session 1 & 2) — Fouaad Mirza, from 5 AM

Fencing

July 26: Women’s Sabre Individual Table of 64 — CA Bhavani Devi, from 5:30 AM

July 26: Women’s Sabre Individual Subsequent Rounds and Medal Matches — CA Bhavani Devi (if qualifies), from 6:25 AM

Golf

July 29: Men’s Individual Strokeplay Round 1 — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM

July 30: Men’s Individual Strokeplay Round 2 — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM

July 31: Men’s Individual Strokeplay Round 3 — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM

August 1: Men’s Individual Strokeplay Medal Round — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM

August 4: Women’s Individual Strokeplay Round 1 — Aditi Ashok, from 4 AM

August 5: Women’s Individual Strokeplay Round 2 — Aditi Ashok, from 4 AM

August 6: Women’s Individual Strokeplay Round 3 — Aditi Ashok, from 4 AM

August 7: Women’s Individual Strokeplay Medal Round — Aditi Ashok, from 4 AM

Hockey

Indian Hockey team The 16-member national men’s hockey team will be led by Manpreet Singh. (File)

July 24: Men’s Pool A — India vs New Zealand, 6:30 AM

July 24: Women’s Pool A — India vs Netherlands, 5:15 PM

July 25: Men’s Pool A — India vs Australia, 3 PM

July 26: Women’s Pool A — India vs Germany, 5:45 PM

July 27: Men’s Pool A — India vs Spain, 6:30 AM

July 28: Women’s Pool A — India vs Great Britain, 6:30 AM

July 29: Men’s Pool A — India vs Argentina, 6 AM

July 30: Women’s Pool A — India vs Ireland, 8:15 AM

July 30: Men’s Pool A — India vs Japan, 3 PM

July 31: Women’s Pool A — India vs South Africa, 8:45 AM

August 1: Men’s Quarter-Final — if qualify, from 6 AM

August 2: Women’s Quarter-Final — if qualify, from 6 AM

August 3: Men’s Semi-Final — if qualify, from 7 AM

August 4: Women’s Semi-Final — if qualify, from 7 AM

August 5: Men’s Medal Matches — if qualify, from 7 AM and 3:30 PM

August 6: Women’s Medal Matches — if qualify, from 7 AM and 3:30 PM

Judo

July 24: Women’s 48kg Round of 32, Successive Rounds — Sushila Devi Likmabam, from 7:30 AM

July 25: Women’s 48kg Medal Matches — Sushila Devi Likmabam (if qualifies), TBD

Shooting

Manu Bhaker and Saurabh Chaudhary will compete in the 10m Air Pistol Mixed Team Event. (File)

July 24: Women’s 10m Air Rifle Qualification — Elavenil Valarivan, Apurvi Chandela, from 5 AM

July 24: Men’s 10m Air Pistol Qualification — Saurabh Chaudhary, Abhishek Verma, from 9:30 AM

July 24: Women’s 10m Air Rifle Final — Elavenil Valarivan, Apurvi Chandela (if qualify), from 10:15 AM

July 24: Men’s 10m Air Pistol Final — Saurabh Chaudhary, Abhishek Verma (if qualify), from 12 PM

July 25: Women’s 10m Air Pistol Qualification — Manu Bhaker, Yashaswini Singh Deswal, from 5:30 AM

July 25: Skeet Men’s Qualification Day 1 — Angad Vir Singh Bajwa, Mairaj Ahmed Khan, from 6 AM

July 25: Women’s 10m Air Pistol Final — Manu Bhaker, Yashaswini Singh Deswal (if qualify), from 7:45 AM

July 25: Men’s 10m Air Rifle Qualification — Deepak Kumar, Divyansh Singh Panwar, from 9:30 AM

July 25: Men’s 10m Air Rifle Final — Deepak Kumar, Divyansh Singh Panwar (if qualify), from 12 PM

July 25: Skeet Men’s Qualification Day 2 — Angad Vir Singh Bajwa, Mairaj Ahmed Khan, from 6:30 AM

July 25: Skeet Men’s Final — Angad Vir Singh Bajwa, Mairaj Ahmed Khan, from 12:10 PM

July 26: 10m Air Pistol Mixed Team Qualification — Saurabh Chaudhary/Manu Bhaker, Abhishek Verma/Yashaswini Singh Deswal, from 5:30 AM

July 26: 10m Air Pistol Mixed Team Bronze and Gold Medal Matches — Saurabh Chaudhary/Manu Bhaker, Abhishek Verma/Yashaswini Singh Deswal, from 7:30 AM

July 26: 10m Air Rifle Mixed Team Qualification — Divyansh Singh Panwar/Elavenil Valarivan, Deepak Kumar/Anjum Moudgil, from 9:45 AM

July 26: 10m Air Rifle Mixed Team Bronze and Gold Medal Matches — Divyansh Singh Panwar/Elavenil Valarivan, Deepak Kumar/Anjum Moudgil (if qualify), from 11:45 AM

July 29: Women’s 25m Pistol Qualification Precision — Manu Bhaker, Rahi Sarnobat, from 5:30 AM

July 30: Women’s 25m Pistol Qualification Rapid — Manu Bhaker, Rahi Sarnobat, from 5:30 AM

July 30: Women’s 25m Pistol Final — Manu Bhaker, Rahi Sarnobat (if qualify), from 10:20 AM

July 31: Women’s 50m Rifle 3 Position Qualification — Anjum Moudgil, Tejaswini Sawant, from 8:30 AM

July 31: Women’s 50m Rifle 3 Position Final — Anjum Moudgil, Tejaswini Sawant (if qualify), from 1:30 PM

August 2: Men’s 50m Rifle 3 Position Qualification — Sanjeev Rajput, Aishwary Pratap Singh Tomar, from 7 AM

August 2: Men’s 50m Rifle 3 Position Final — Sanjeev Rajput, Aishwary Pratap Singh Tomar (if qualify), from 1:10 PM

Swimming

Sajan Prakash poses with his medals at the Sette Colli Trophy, Rome. (File)

July 25: Men’s 100m Backstroke Heats — Srihari Nataraj, from 3:30 PM

July 25: Women’s 100m Backstroke Heats — Maana Patel, from 3:30 PM

July 25: Men’s 200m Freestyle Heats — Sajan Prakash, from 4:10 PM

July 26: Men’s 200m Butterfly Heats — Sajan Prakash, from 3:30 PM

July 29: Men’s 100m Butterfly Heats — Sajan Prakash, from 4:10 PM

Table Tennis

July 24 to 27: Men’s and Women’s Singles Round 1, 2 and 3 — G Sathiyan, Sharath Kamal, Manika Batra, Sutirtha Mukherjee, from 5:30 AM

July 24: Mixed Doubles Round of 16 — Sharath Kamal/Manika Batra, from 7:45 AM

July 25: Mixed Doubles Quarter-Final and Semi-Final — Sharath Kamal/Manika Batra, from 6:30 AM

July 26: Mixed Doubles Medal Matches — Sharath Kamal/Manika Batra, from 5:30 PM

July 29: Women’s Singles Medal Matches — Manika Batra, Sutirtha Mukherjee (if qualify), from 5:30 PM

July 30: Men’s Singles Medal Matches — G Sathiyan, Sharath Kamal (if qualify), from 5:30 PM

Tennis

July 24 to August 1: Women’s Doubles — Sania Mirza, Ankita Raina, TBD

Weightlifting

July 24: Women’s 49kg Medal Round — Mirabai Chanu, from 10:20 AM

Wrestling

Vinesh Phogat is the world number one in women’s 53kg category. (File)

August 3: Women’s Freestyle 62kg Round of 16 and Quarter-Finals — Sonam Malik, from 8 AM

August 3: Women’s Freestyle 62kg Semi-Final — Sonam Malik (if qualifies), later in the day

August 4: Women’s Freestyle 62kg Repechages — Sonam Malik (if qualifies), from 7:30 AM

August 4: Women’s Freestyle 62kg Medal Matches — Sonam Malik (if qualifies), later in the day

August 4: Women’s Freestyle 57kg Round of 16 and Quater-Finals — Anshu Malik, from 8 AM

August 4: Women’s Freestyle 57kg Semi-Finals — Anshu Malik (if qualifies), later in the day

August 4: Men’s Freestyle 57kg Round of 16 and Quarter-Finals — Ravi Kumar Dahiya, from 8 AM

August 4: Men’s Freestyle 57kg Semi-Finals — Ravi Kumar Dahiya (if qualifies), later in the day

August 4: Men’s Freestyle 86kg Round of 16 and Quarter-Finals — Deepak Punia, from 8 AM

August 4: Men’s Freestyle 86kg Semi-Finals — Deepak Punia (if qualifies), later in the day

August 5: Women’s Freestyle 57kg Final, Men’s Freestyle 57kg and Men’s Freestyle 86kg Repechages and Medal Matches — Anshu Malik, Ravi Kumar Dahiya, Deepak Punia, from 7:30 AM

August 5: Women’s Freestyle 53kg Round of 16 and Quarter-Finals — Vinesh Phogat, from 8 AM

August 5: Women’s Freestyle 53kg Semi-Finals — Vinesh Phogat (if qualifies), later in the day

August 6: Women’s Freestyle 53kg Repechages — Vinesh Phogat (if qualifies), from 7:30 AM

August 6: Women’s Freestyle 53kg Medal Matches — Vinesh Phogat (if qualifies), later in the day

August 6: Men’s Freestyle 65kg Round of 16 and Quarter-Finals — Bajrang Punia, from 8 AM

August 6: Men’s Freestyle 65kg Semi-Finals — Bajrang Punia (if qualifies), later in the day

August 6: Women’s Freestyle 50kg Round of 16 and Quarter-Finals — Seema Bisla, from 8 AM

August 6: Women’s Freestyle 50kg Semi-Final — Seema Bisla (if qualifies), later in the day

August 7: Men’s Freestyle 65kg Repechage and Medal Matches — Bajrang Punia (if qualifies), from 7:30 AM and later in the day

August 7: Women’s Freestyle 50kg Repechage and Medal Matches — Seema Bisla (if qualifies), from 7:30 AM and later in the day

LIVE STREAMING DETAILS

Sony TEN 1 HD/SD, Sony TEN 2 HD/SD will live broadcast the Tokyo Olympics with English commentary. On the other hand, Sony TEN 3 HD/SD will live broadcast with Hindi commentary. Doordarshan Network will also do the same in India.

📣 The Indian Express is now on Telegram. Click here to join our channel (@indianexpress) and stay updated with the latest headlines

For all the latest Olympics News, download Indian Express App.

  • The Indian Express website has been rated GREEN for its credibility and trustworthiness by Newsguard, a global service that rates news sources for their journalistic standards.
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Advertisement