MCD, NDMC, SDMC, EDMC Delhi Municipal election results 2017, full list of winners from all wards

Full list of winners of MCD election results 2017: BJP set to return to rule the Delhi civic bodies.

By: Express Web Desk | New Delhi | Updated: April 26, 2017 6:28 pm
delhi mcd polls 2017, Delhi MCD elections 2012, mcd election result, delhi mcd elections 2017, delhi mcd election results 2017, mcd elections delhi, delhi mcd poll winners, mcd election winners 2012, 2012 mcd winners, 2012 mcd poll seats, bjp won 2012 polls, aap delhi, mcd delhi, congress delhi, delhi news, delhi election news, mcd election delhi latest, indian express The high-octane civic polls were held on April 23, which recorded a voter turnout of 53.58 per cent, slightly higher than the 2012 elections. PTI Photo

The Bharatiya Janata Party produced an impressive performance in all three municipal corporations in Delhi, registering thumping victory over rivals AAP and the Congress. As per the final tally, the BJP has won 181 seats out of 270 while AAP finished a distant second with 48 seats and Congress third with 30 wards.  The high-octane civic polls were held on April 23, which recorded a voter turnout of 53.58 per cent, slightly higher than the 2012 elections. All three main parties, namely Aam Aadmi Party, Bharatiya Janata Party and the Congress had campaigned feverishly ahead of the elections with the exit polls predicted a clean sweep for the BJP.

East Delhi Municipal Corporation

1 Mayur Vihar Phase-I won by BJP’s Kiran
2 Trilokpuri-East won by AAP’s Rohit Kumar
3 Trilokpuri-West won by BJP’s Saroj
4 New Ashok Nagar won by BJP’s Rajni Pandey
5 Kondli won by BJP’s Atul Kumar Gupta
6 Gharoli won by BSP’s Jugnu
7 Dallupura won by BJP’s Rajeev Kumar
8 Kalyan Puri won by AAP’s Kuldeep Kumar
9 Mandawali won by BJP’s Shashi Chandna
10 Vinod Nagar won by AAP’s Geeta Rawat
11 Mayur Vihar Phase-II won by BJP’s Bhavna Mal=lik
12 Patparganj won by BJP’s Bipin Bihari Singh
13 Kishan Kunj won by BJP’s Himanshi Pandey
14 Lakshmi Nagar won by BJP’s Santosh
15 Shakarpur won by BJP’s Neetu Tripathy
16 Pandav Nagar won by BJP’s Govind Aggarwal
17 Vishwas Nagar won by BJP’s Anju
18 Anand Vihar won by BJP’s Gunjan Gupta
19 I.P. Extension won by BJP’s Aparna Goel
20 Preet Vihar won by BJP’s Babita Khanna
21 Krishna Nagar won by BJP’s Sandeep Kapoor
22 Anarkali won by BJP’s Rekha
23 Ghondli won by BJP’s Deepak Malhota
24 Geeta Colony won by BJP’s Neema Bhagat
25 Gandhi Nagar won by Congress
26 Kanti Nagar won by BJP’s Kanchan Maheshwari
27 Raghubarpura won by BJP’s Shyam Sunder Aggarwal
28 Dilshad Colony won by BJP’s Indira Jha
29 Vivek Vihar won by BJP’s Sanjay Goel
30 Jhilmil won by Congress’ Geetika Luthra
31 Shahdara won by BJP’s Nirmal Jain
32 Nand Nagri won by Congress’ KR Rinku
33 Sunder Nagri won by AAP’s Vimlesh
34 New Seemapuri won by BJP’s Krishna Mishra
35 Dilshad Garden won by BJP’s BS Panwar
36 Ashok Nagar won by BJP’s Reena Maheshwari
37 Ram Nagar won by BJP’s Parvesh Sharma
38 Rohtash Nagar won by BJP’s Suman Lata
39 Welcome Colony won by BJP’s Ajay Sharma
40 Maujpur won by – Election to be held in May
41 Chauhan Banger won by AAP’s Abdul Rehman
42 Seelampur won by BSP’s Shakila Begim
43 Gautam Puri won by BJP’s Krishan Kumar Agarwal
44 Bhajan Pura won by BJP’s Gurjeet Kaur
45 Yamuna Vihar won by BJP’s Pramod Gupta
46 Ghonda won by BJP’s Durgesh Tiwari
47 Braham Puri won by BJP’s Rajkumar Ballan
48 Subhash Mohalla won by BJP’s Mithlesh Panday
49 Kardam Puri won by AAP’s Sazid
50 Babarpur won by BJP’s Kusum Tomar
51 Janta Colony won by BJP’s Sachin Sharma
52 Joharipur won by BJP’s Kanhaiya Lal
53 Gokal Puri won by BJP’s Nirmala Kumari
54 Saboli won by BJP’s Hari Prakash Bahadur
55 Harsh Vihar won by BJP’s Vijendri
56 Shiv Vihar won by BJP’s Reena Devi
57 Karawal Nagar-East won by BJP’s Satyapal Singh
58 Mustafabad won by Congress’s Parveen
59 Nehru Vihar won by AAP’s Mohammed Tahir Hussain
60 Sonia Vihar won by BJP’s Sushma Mishra
61 Karawal Nagar-West won by BJP’s Satya Pal Singh
62 Sadatpur won by BJP’s Neeta Bisht
63 Khajoori Khas won by AAP’s Manoj Kumar Tyagi
64 Sri Ram Colony won by AAP’s Sahista

North Delhi Municipal Corporation

1 Narela won by BJP’s Savita
2 Bakhtawarpur won by BJP’s Suneet Chauhan
3 Alipur won by BJP’s Nisha Mann
4 Holambi Khurd won by Archana (Independent)
5 Bankner won by AAP’s Ram Narain
6 Kadipur won by BJP’s Urmila Rana
7 Burari won by BJP’s Anil Kumar Tyagi
8 Jharoda won by BJP’s Rekha Sinha
9 Kamalpur won by BJP’s Kaustuba Nand Balodi
10 Sant Nagar won by BJPs’ Kalpana Jha
11 Mukundpur won by AAP’s Ajay Kumar
12 Timarpur won by Congress’ Amar Lata Sangwan
13 Malka Ganj won by Congress’ Guddi Devi
14 G.T.B. Nagar won by BJP’s Raja Iqbal Singh
15 Mukherjee Nagar won by BJP’s Pooja Madan
16 Sarai Pipal Thala — Election to be held in May
17 Adarsh Nagar won by BJP’s Garima Gupta
18 Dhirpur won by BJP’s Naveen Kumar Tyagi
19 Sarup Nagar won by Congress’ Sudesh
20 Swami Sharda Nand Colony won by BJP’s Vijay Kumar Bhagat
21 Jahangir Puri won by Congress’s Poonam
22 Bhalswa won by BJP’s Surender Singh Khrub
23 Samaypur Badli won by Congress’ Neesha Yadav
24 Rohini-A won by BJP’s Vinod Mahendru
25 Rohini-B won by BJP’s Kanika Jain
26 Vijay Vihar won by BJP’s Manish Chaudhary
27 Budh Vhar won by BJP’s Gayatri Garg
28 Rithala won by AAP’s Ajit Kumar Jha
29 Nangal Thakran won by Independent Jaikul
30 Bawana won by BJP’s Braham Parkash
31 Pooth Khurd won by BJP’s Anjul Devi
32 Rohini-C won by BSP’s Jai Bhagwan
33 Begumpur won by AAP’s Reena Devi
34 Rohini-D won by BJP’s Anand Singh
35 Kanjhawala won by BJP’s Poonam Dabas
36 Rani Khera won by BJP’s Jayender Kumar Dabas
37 Nangloi won by BJP’s Jyoti
38 Nilothi won by AAP’s Babeena Shokeen
39 Qamruddin Nagar won by – yet to be declared
40 Mubarak Pur Dabas won by BJP’s Poonam Parashar Jha
41 Aman Vihar won by AAP’s Ravinder Bhardwaj
42 Kirari Suleman Nagar won by BJP’s Urmila Choudhary
43 Prem Nagar won by AAP’s Surjit Singh
44 Nithari won by BJP’s Sona Chaudhary
45 Sultanpuri-A won by AAP’s Sanjeev Kumar
46 Mangolpuri-D won by AAP’s Radha Devi
47 Sultanpuri-B won by BJP’s Sohan Pal
48 Sultanpuri-C won by AAP’s Baby
49 Nangloi Jat won by BJP’s Mohit Kumar
50 Peera Garhi won by BJP’s Vinay Rawat
51 Nihal Vihar won by BJP’s Shivangi Pandey
52 Lakshmi Park won by Congress’s Mandeep Shokeen
53 Rohini-E won by BJP’s Saroj Bala Jain
54 Mangolpuri-A won by AAP’s Krishna
55 Mangolpuri-B won by Congress’ Rajender
56 Mangolpuri-C won by Congress’s Smt Raj
57 Rohini-F won by BJP’s Preeti Aggarwal
58 Rohini-G won by BJP’s Chitra Aggarwal
59 Rohini-H won by BJP’s Alok Sharma
60 Rohini-I won by BJP’s Ritu Goel
61 Haiderpur won by BJP’s Sujeet Thakur
62 Shalimar Bagh -North won by BJP’s Renu Jaju
63 Shalimar Bagh -South won by BJP’s Tilak Raj Khataria
64 Pitampura won by BJP’s Anju Jain
65 Saraswati Vihar won by BJP’s Neeraj Kumar
66 Rani Bagh won by BJP’s Vandhana Jaitley
67 Paschim Vihar won by BJP’s Vineet Vohra
68 Kohat Enclave won by  BJP’s Meenakshi
69 Shakur Pur won by AAP’s Ashok Kumar
70 Tri Nagar won by BJP’s Manju Sanjay Sharma
71 Ram Pura won by AAP’s Rajeev
72 Wazir Pur won by AAP’s Vikas Goel
73 Sawan Park won by BJP’s Manju Khandelwal
74 Nimri Colony won by AAP’s Neetu
75 Ashok Vihar won by BJP’s Yogesh Kumar Verma
76 Sangam Park won by AAP’s Rinku
77 Model Town won by BJP’s Seema Gupta
78 Kamla Nagar won by BJP’s Jogi Ram Jain
79 Shastri Nagar won by AAP’s Babita
80 Sadar Bazar won by BJP’s Jai Parkash
81 Kishan Ganj won by Congress’s Usha Sharma
82 Anand Parbat won by Congress’s Prerna Singh
83 Civil Lines won by BJP’s Avtar Singh
84 Chandni Chowk won by BJP’s Ravinder Kumar
85 Jama Masjid won by Congress’s Sultana Abad
86 Ajmeri Gate won by Congress’ Abhay Singh Yadav
87 Bazar Sita Ram won by Congress’s Seema Tahira
88 Delhi Gate won by Congress’ Aley Iqbal
89 Quraish Nagar won by AAP’s Shaheen
90 Ballimaran won by AAP’s Mohammad Sadiq
91 Ram Nagar won by Congress’s Sulakshana
92 Karol Bagh won by BJP’s Rajesh Kumar
93 Pahar Ganj won by BJP’s Babita Bharija
94 Dev Nagar by Congress’s Sushila Khorwal
95 East Patel Nagar won by BJP’s Ramesh Kumar
96 Ranjit Nagar won by BJP’s Tej Ram Phore
97 Baljit Nagar won by BJP’s Sunita Gauba
98 West Patel Nagar won by BJP’s Adesh Kumar Gupta
99 Karampura won by BJP’s Sunita
100 Moti Nagar won by BJP’s Vipin Malhotra
101 Mansarover Garden won by BJP
102 Rajinder Nagar won by BJP’s Paramjeet Singh Rana
103 Inder Puri won by BJP’s Sunita Kaushik
104 Naraina won by BJP’s Chhail Bihari Goswami

South Delhi Municipal Corporation

1 Madipur won by BJP’s Sunita
2 Punjabi Bagh won by BJP’s Kailash Sankla
3 Raja Garden won by BJP’s Sushma
4 Raghubir Nagar won by BJP’s Poorva
5 Rajouri Garden won by BJP’s Balram Kumar Oberoi
6 Tagore Garden won by AAP’s Kiran Chadha
7 Vishnu Garden won by BJP’s Satpal Kharwal
8 Khyala won by Congress’s A Priya Chandela
9 Subhash Nagar won by Congress’s Surinder Kumar Setia
10 Nangal Raya won by BJP
11 Pratap Nagar won by BJP’s Amarjit Singh
12 Keshopur won by BJP’s Shveta Saini
13 Tilak Nagar won by AAP’s Gurmukh Singh
14 Mahavir Nagar won by BJP’s Rita Oberoi
15 Janakpuri West won by BJP’s Narender Chawla
16 Janakpuri South won by BJP’s Veena Sharma
17 Sitapuri won by AAP’s Parveen Kumar
18 Milap Nagar won by BJP’s Veena Sabarwal
19 Ranhola won by Congress’s Suresh Kumar
20 Vikaspuri won by Congress’s Madhu Shokeen
21 Hastsal won by AAP’s Ashok Kumar
22 Vikas Nagar won by BJP’s Randhir Kumar
23 Sainik Enclave won by BJP’s Reeta
24 Bapraula won by AAP’s Poonam Solanki
25 Mohan Garden-South won by BJP’s Shyam Kumar Mishra
26 Mohan Garden-North won by BJP’s Babita
27 Nawada won by Krishan Gahlot (Independent)
28 Uttam Nagar won by BJP’s Abha Chauhan
29 Bindapur won by BJP’s Rajiv Kumar
30 Dabri won by BJP’s Rekha Chauhan
31 Sagarpur-West won by BJP’s Mukehs Suryan
32 Sagarpur-East won by BJP’s Poonam Jindal
33 Manglapuri won by BJP’s Krishan Kumar Godara
34 Nangli Sakrawati won by Congress’ Santosh
35 Kakraula won by BJP’s Rajdutt
36 Dwarka – A won by BJP’s Nitika
37 Matiala won by AAP’s Ramesh
38 Dwarka-B won by BJP’s Kamaljeet Sehrawat
39 Chhawla won by BJP’s Pawan Sharma
40 Ghuman Hera won by SP’s Deepak Mehra
41 Gopal Nagar won by BJP’s Antim Gahlot
42 Dichaon Kalan won by INLD’s Neelam
43 Najafgarh won by Meena Devi (Independent)
44 Roshanpura won by BJP’s Satya Pal Malik
45 Isapur won by BJP’s Suman Dagar
46 Raj Nagar won by BJP’s Bhupender Gupta
47 Dwarka-C won by BJP’s Sushma
48 Bijwasan won by AAP’s Narender Rana
49 Kapashera won by Aarti Yadav (Independent)
50 Mahipalpur won by BJP’s Inderjeet Sehrawat
51 Madhu Vihar won by BJP’s Mamta Dhama
52 Mahavir Enclave won by BJP’s Raj Kumar
53 Sadh Nagar won by BJP’s Inder Kaur
54 Palam won by BJP’s Aman Kumar
55 Daryaganj won by Congress’ Yasmin Kidwai
56 Sidharth Nagar won by Congress’ Darshana
57 Lajpat Nagar won by BJP’s Sunil Sahdev
58 Kasturba Nagar won by BJP’s Seema Malik
59 Andrews Ganj won by Congress’ Abishek Dutt
60 Kotla Mubarakpur won by BJP’s Vinod Kumar
61 Safdarjung Enclave won by BJP’s Radhika Abrol
62 Hauz Khas won by BJP’s Anil Kumar
63 Malviya Nagar won by BJP’s Nandani Sharma
64 Vasant Vihar won by BJP’s Manish Agarwal
65 R.K. Puram won by BJP’s Tulsi Joshi
66 Munirka won by BJP’s Bhagat Singh Tokas
67 Mehrauli won by BJP’s Aarti Singh
68 Lado Sarai won by AAP’s Kishanwanti
69 Vasant Kunj won by BJP’s Manoj Kumar
70 Chhatarpur won by BJP’s Anita Tanwar
71 Rajpur Khurd won by
72 Bhati won by BJP’s Mahesh
73 Aya Nagar won by Congress’s Ved Pal
74 Dakshin Puri Extension won by AAP’s Prem
75 Tigri won by AAP’s Jyoti Kohli
76 Deoli won by BJP’s Anita
77 Sangam Vihar-A won by Independent Suresh Choudhary
78 Sangam Vihar-B won by BJP’s Maya Singh
79 Madangir AAP’s Dinesh Kumar
80 Pushp Vihar won by BJP’s Rekha
81 Khanpur won by BJP’s Suresh Kumar Gupta
82 Tughlakabad Extension won by BJP’s Poonam Bhati
83 Sangam Vihar-C won by AAP’s Jitender Kumar
84 Sangam Vihar-D won by AAP’s Urmila Yadav
85 Sangam Vihar-E won by BJP’s Deepak Jain
86 Greater Kailash won by BJP’s Shikha Roy
87 Chitaranjan Park won by BJP’s Shubhash Bhadana
88 Chirag Delhi won by AAP’s Pooja
89 Sri Niwas Puri won by BJP’s Rajpal Singh
90 Kalkaji won by BJP’s Manpreet Kaul Kalra
91 Govind Puri won by Congress’s Chander Prakash
92 Harkesh Nagar won by BJP’s Vinod Kumar
93 Tekhand won by
94 Pul Pehladpur BJP’s Sanju Rani
95 Badarpur won by Congress’s Tarvan Kumar
96 Molarband won by BJP’s Mahesh
97 Hari Nagar A won by BJP’s Kiran Chopra
98 Jaitpur won by BJP’s Kamlesh Kumar Shukla
99 Om Vihar  won by BJP’s Birendri Awana
100 Zakir Nagar won by Congress’s Shoaib Danish
101 Hari Nagar B – won by BJP’s Anamika
102 Abul Fazal Enclave – won by AAP’s Abdul Wajid Khan
103 Madanpur Khadar won by BJP
104 Sarita Vihar won by Congress’s Neetu

List of winners in 2012 MCD elections:

Results of East Delhi Municipal Corporation (EDMC) Election 2012

Ward No. Ward Name Party Name Winner Candidate Name
209 Mayur Vihar PH-I ( W ) INC Gurmeet Kaur
210 Dallopura ( SCW ) INC Anjana
211 Trilok Puri ( G ) IND Kamal
212 New Ashok Nagar ( W ) BJP Niki Singh
213 Kalyan Puri ( SC ) BJP Raj Kumar
214 Khichri Pur ( G ) IND Vinod Kumar Binny
215 Kondli ( W ) BSP Priyanka Gautam
216 Gharoli ( G ) INC Rajiv Kumar
217 Vinod Nagar ( W ) BJP Sarala Chaudhari
218 Mandawali ( SCW ) BJP Sudeshana
219 Mayur Vihar Phase-II ( G ) BJP Devendera Kumar
220 Patpar Ganj ( W ) BJP Sandhya Verma
221 Kishan Kunj ( G ) BJP Tyagi B.B
222 Laxmi Nagar ( W ) BJP Singh Asha
223 Shakarpur ( G ) BJP Upadhyay Sushil
224 Pandav Nagar ( W ) BJP Gupta Lata
225 Anand Vihar ( G ) BJP Mahindra Kumar Ahuja
226 Vishwash Nagar ( SC ) INC Ratan Singh
227 I.P. Extension ( W ) INC Geeta Sharma
228 Preet Vihar ( G ) INC Gurucharan Singh
229 Krishna Nagar ( W ) BJP Smt. Kalpna Devi Jain
230 Geeta Colony ( G ) IND Sh. Bansi Lal
231 Ghondli ( W ) INC Ms. Ishrat Jahan
232 Anarkali ( G ) BJP Sh. Jai Gopal
233 Dharam Pura ( SCW ) INC Tulshi
234 Gandhi Nagar ( W ) INC Anjana Sharma
235 Azad Nagar ( G ) BJP Jitender
236 Raghubar Pura ( W ) INC Varyam Kaur
237 Shahdara ( SC ) BJP Balbir Singh
238 Jhilmil ( G ) BJP Jitender Singh Shunty
239 Vivek Vihar ( W ) IND Preeti
240 Dilshad Colony ( G ) BJP Ram Narayan Dubey
241 Dilshad Garden ( W ) BJP Swati Gupta
242 New Seemapuri ( G ) BJP Sunil Kumar Jha
243 Nand Nagri ( SCW ) INC Rinku
244 Sunder Nagri ( W ) BJP Kamlesh
245 Durga Puri ( SC ) INC Anil Gautam
246 Ashok Nagar ( G ) BJP Sanjay Surjan
247 Ram Nagar ( W ) BJP Sushma Sharma
248 Welcome Colony ( G ) BJP Harsh Deep Malhotra
249 Chauhan Bangar ( W ) IND Asama Begum
250 Zaffrabad ( G ) BSP Shakila Begum
251 New Usmanpur ( W ) BJP Satya Sharma
252 Maujpur ( G ) BJP Sanjay Jain
253 Bhajanpura ( W ) INC Rekha Rani
254 Brahampuri ( G ) BJP Mahak Singh
255 Ghonda ( SCW ) INC Raj Kumari
256 Yamuna Vihar ( W ) BJP Vijay Laxmi Vahal
257 Subhash Mohalla ( G ) INC Savita Sharma
258 Kardam Puri ( W ) BJP Chanda Sharma
259 Janta colony ( G ) INC Zakir Khan
260 Babarpur ( W ) SP Rekha Vasisht
261 Jiwanpur ( G ) BJP Sanjay Kaushik
262 Gokalpur ( SC ) BSP Choudhary Balraj
263 Saboli ( W ) BJP Deepti Joshi
264 Harsh Vihar ( G ) BJP Manoj Kumar Tyagi
265 Shiv Vihar ( SCW ) BJP Meenakshi
266 Karawal Nagar East ( W ) BJP Usha Devrani Shastri
267 Nehru Vihar ( G ) INC Taj Mohammad
268 Mustafabad ( W ) INC Parveen
269 Khajoori Khas ( G ) INC Aas Mohammad
270 Tukhmirpur ( W ) BJP Anita Sharma
271 Karawal Nagar West ( G ) IND Dharmendra Singh
272 Sonia Vihar ( W ) BJP Annapurna Mishra

 

Results of North Delhi Municipal Corporation Election 2012

Ward No. Ward Name Party Name Winner Candidate Name
1 Narela ( W ) BJP Kesh Rani
2 Bankner ( G ) BJP Mohan Prasad Bhardwaj
3 Alipur ( SCW ) INC Aruna
4 Bakhtawar Pur ( W ) BSP Reeta
5 Bhalswa Jahangir Pur ( SC ) BJP Ram Kishan Bansiwal
6 Mukund Pur ( G ) LJP Gulab Singh
7 Burari ( W ) INC Aman Tyagi
8 Jharoda ( G ) BJP Rajpal Rana
9 Malka Ganj ( SCW ) INC Guddi Devi Jatav
10 Timarpur(W) INC Sunita
11 Mukharjee Nagar (G) BJP Rajni Abbi
12 G.T.B.Nagar (W) BJP Reema Kaur
13 Dhir Pur (G) INC Mukesh Kumar Goel
14 Adarsh Nagar (W) BJP Neelam Bhudhiraja
15 Sarai Pipal Thala ( G ) BSP Parmesh Kumar Chauhan
16 Jahangir Puri – I ( SC ) INC Parma Bhai Solanki
17 Samaypur Badli ( SCW ) BJP Mamta
18 Libas Pur ( W ) BJP Anguri Devi
19 Bhalswa ( G ) INC Ajeet Singh Yadav
20 Jahangir Puri – II ( W ) BJP Satyawati Chauhan
21 Rohini ( G ) BJP Pravesh Wahi
22 Rithala ( W ) INC Shashi
23 Budh Vihar ( G ) BJP Anil Sharma
24 Vijay Vihar ( W ) IND Pushpa
25 Pooth Kalan ( G ) BJP Devender Solanki
26 Sahibabad Daulat Pur ( SC ) INC Sharadhanand Sangwan
27 Begumpur ( W ) BJP Jag Roshani
28 Bawana ( G ) INC Devender Kumar
29 Karala ( W ) INC Manisha
30 Mundaka ( G ) BJP Azad Singh
31 Nangloi Jat West ( SCW ) INC Bhoomi Rachhoya
32 Nilothi ( W ) IND Reeta
33 Pratap Vihar ( G ) BJP Ram Dayal Mahto
34 Nithari ( W ) BJP Nirmala
35 Kirari Suleman Nagar ( SC ) BSP Satyapal Singh
36 Prem Nagar ( G ) BSP Pushpraj
37 Sultanpuri East ( SCW ) BJP Sushila Kumari
38 Mangolpuri North ( W ) BJP Manju Devi
39 Sultanpur Majra ( G ) BSP Prabhu Dayal
40 Sultanpuri South ( W ) BSP Manisha Gupta
41 Guru Harikishan Nagar ( G ) BJP Surender Mohan Pandey
42 Peeragarhi ( SC ) INC Prithvi Singh Rathore
43 Nangloi East ( W ) INC Satyam Yadav
44 Quammruddin Nagar ( G ) BJP Raghuvinder Shokeen
45 Rohini South ( W ) BJP Sanjana Singh
46 Mangolpuri East ( SCW ) INC Seema
47 Mangolpuri ( G ) INC Ashok
48 Mangolpuri West ( W ) BSP Poonam
49 Rohini North ( G ) BJP Vijay Prakash Pandey
50 Rohini Central ( W ) BJP Dr. Shobha Vijender
51 Rohini East ( G ) BJP Tara Chand Bansal
52 Naharpur ( W ) BJP Neelam Goel
53 Pitampura South ( G ) BJP Chandi Ram Chawla
54 Pitampura North ( W ) BJP Rekha Gupta
55 Shalimar Bagh North ( G ) BJP Ram Kishan Singhal
56 Shalimar Bagh South ( W BJP Mamta Nagpal
57 Paschim Vihar South ( G ) BJP Sanjiv Nayyar
58 Paschim Vihar North ( W BJP Renu Kamboj
59 Rani Bagh ( G ) INC Dev Raj Arora
60 Sarswati Vihar ( W ) INC Jyoti Aggarwal
61 Tri Nagar ( G ) IND Suresh Kumar
62 Rampura ( W ) INC Gita Yadav
63 Kohat Enclave ( G ) BJP Tilak Ram Gupta
64 Shakurpur ( SC ) BJP Kishan Lal
65 Nimiri Colony ( SCW ) INC Sonia
66 Sawan Park ( W ) BJP Meera Aggarwal
67 Wazirpur ( G ) BJP Dr. Mahender Nagpal
68 Ashok Vihar ( W ) BJP Poonam Sharma
69 Kamla Nagar ( G ) BJP Arvind Garg
70 Rana Pratap Bagh ( W ) BJP Renu Gupta
71 Sangam Park ( SC ) BJP Madhav Prasad
72 Model Town ( G ) BJP Surender Gupta
73 Shastri Nagar ( W ) BJP Neelam Dhiman
74 Inderlok Colony ( SCW ) INC Prerna Singh
75 Kishan Ganj ( G ) INC Satbir Sharma
76 Deputy Ganj ( W ) BJP Pinki Jain
77 Kashmere Gate ( G ) INC Harsh Sharma
78 Majnu ka Tila ( W ) INC Naina Premwani
79 Jama Masjid ( G ) RLD Khurrum Iqbal
80 Chandni Chowk ( W ) BJP Surekha
81 Minto Road ( G ) INC Ramesh Dutta
82 Kucha Pandit ( SC ) RLD Rakesh Kumar
83 Bazar Sita Ram ( W ) INC Seema Tahira
84 Turkman Gate ( G ) RLD Aaley Mohd. Iqbal
85 Idgah Road ( W ) INC Saima Riaz
86 Ballimaran ( G ) RLD Imran Hussain
87 Ram Nagar ( SCW ) BJP Lata
88 Qasabpura ( W ) BJP Hoor Bano
89 Paharganj ( G ) BJP Virender Babbar
90 Model Basti ( W ) INC Madhu Khurana
91 Karol Bagh ( G ) BJP Ravinder Gupta
92 Dev Nagar ( SC ) BJP Yogender Chandoliya
93 Baljit Nagar ( W ) BJP Shyam Bala
94 West Patel Nagar ( G ) BJP Dr. Bhim Singh Sharma
95 East Patel Nagar ( SCW BJP Poornima Vidyarthi
96 New Ranjit Nagar ( W ) BJP Archna Gupta
97 Kirti Nagar ( G ) BJP Raj Kumar Lamba
98 Mansarovar Garden ( W BJP Usha Mehta
99 Moti Nagar ( G ) BJP Bharat Bhushan Madan
10 Karampura ( W ) BJP Surinder Kaur
149 Rajinder Nagar ( G ) BJP Rajesh Bhatia
150 Pusa ( W ) INC Prem Lata
151 Inderpuri ( SC ) BJP Suraj Kumar
152 Naraina ( G ) IND Pramod Tanwar

 

Results of South Delhi Municipal Corporation (SDMC) Election 2012

 

Ward No. Ward Name Party Name Winner Candidate Name
101 Raja Garden ( W ) BJP Suman Tyagi
102 Raghubir Nagar ( G ) INC Pradeep Sharma
103 Punjabi Bagh ( W ) BJP Satwinder Kaur Sirsa
104 Madipur ( SCW ) BSP Parwati
105 Rajouri Garden ( G ) BJP Subhash Arya
106 Tegore Garden ( W ) INC Sunita Subash Yadav
107 Vishnu Garden ( G ) INC A Megh Raj Chandela A
108 Khyala ( W ) INC A Meenakshi Chandela A
109 Janakpuri North ( G) BJP Shyam Sharma
110 Nangal Raya ( W ) BJP Radhika Setia
111 Hari Nagar ( G ) INC Raj Kumari
112 Subhash Nagar ( W ) INC Manju Setia
113 Mahavir Nagar ( G ) BJP Yash Pal Arya
114 Tilak Nagar ( W ) BJP Ritu Vohra
115 Major Bhupinder Singh Nagar (G ) BJP Dimple Chadha
116 Vikaspuri East ( W ) INC Amrita Dhawan
117 Janakpuri West ( G ) BJP Ashish Sood
118 Janakpuri South ( W) BJP Rajni Mamtani
119 Milap Nagar ( G ) BJP Anil Sabarwal
120 Sitapuri ( W ) INC Vimla Devi
121 Kunwar Singh Nagar ( G ) BJP Pankaj Kumar Singh
122 Hastsal ( W ) BJP Shashi Prabha
123 Vikaspuri ( SC ) BJP Karam Vir Shekhar
124 Vikas Nagar ( G ) IND Mahinder Yadav
125 Mohan Garden ( W ) INC Anju Gupta
126 Nawada ( G ) IND Naresh Balyan
127 Uttam Nagar ( W ) BJP Shivali Sharma
128 Bindapur ( G ) IND Deshraj Raghav
129 Dabri ( W ) INC Tilotma Chaudhary
130 Manglapuri ( SCW ) INC Maya Devi
131 Sagarpur ( G ) IND Praveen Rajput
132 Sagarpur West ( W ) IND Usha Gupta
133 Chhawla ( SC ) IND Pardeep Kumar
134 Nangli Sakravati ( G ) IND Satendra Singh Rana
135 Kakraula ( W ) BJP Shashi Tomar
136 Matiala ( G ) BJP Rajesh Gahlot
137 Roshanpura ( W ) IND Indu
138 Najafgarh ( G ) INLD Kirshan
139 Dichaon Kalan ( W ) INLD Neelam
140 Khera ( SCW ) BJP Raj Kumari
141 Bijwasan ( G ) INC Praveen Rana
142 Raj Nagar ( W ) IND Poonam Bhardwaj
143 Kapashera ( SC ) BJP Jai Prakash
144 Mahipalpur ( G ) IND Krishan Kumar Sehrawat
145 Palam ( W ) INLD Seema Pandit
146 Sadh Nagar ( G ) BJP Kuldeep Solanki
147 Mahavir Enclave ( W) BSP Sudesh Wati
148 Madhu Vihar ( G ) BJP Pawan Singh Rathee
153 Darya Ganj ( W ) BJP Simmi Jain
154 Nizamuddin ( G ) INC Farhad Suri
155 Lajpat Nagar ( W ) INC Kavita Malhotra
156 Bhogal ( SCW ) INC Darshana
157 Kasturba Nagar ( G ) INC Ravi Kalsi
158 Kotla Mubarakpur ( W ) IND Kusum Lata
159 Andrews Ganj ( G ) INC Abhishek Dutt
160 Amar Colony ( W ) BJP Savita Gupta
161 Malviya Nagar ( G ) BJP Satish Upadhyay
162 Village Hauz Rani (W ) INC Nutan Kochar
163 Safdarjang Enclave ( G ) BJP Shailender Singh
164 Hauz Khas ( W ) BJP Ankita Saini
165 Vasant Vihar ( G ) BJP Radhey Shyam Sharma
166 Munirka ( W ) IND Parmila Tokas
167 R. K. Puram ( SC ) INC Dharamvir Singh
168 Nanak Pura ( G ) BJP Anil Kumar Sharma
169 Lado Sarai ( W ) INC Anita
170 Mehrauli ( G ) NCP Pushpa Singh
171 Vasant Kunj ( SCW ) INC Om Wati
172 Kishangarh ( W ) BJP Kusum Khatri
173 Said-ul-Ajaib ( G ) BJP Ram Pal
174 Chhatarpur ( W ) RLD Anita Tyagi
175 Aya Nagar ( SC ) BJP Gyasi
176 Bhati ( G ) BJP Kartar Singh Tanwar
177 Sangam Vihar ( W ) BJP Sarita Chaudhary
178 Deoli ( G ) INC Satish Gupta
179 Tigri ( SCW ) IND Sarita
180 Dakshinpuri Extn. (W ) INC Anju Sehwag
181 Khanpur ( G ) BJP Satender Prakash
182 Ambedkar Nagar ( SC) BJP Khushi Ram Chunar
183 Madangir ( W ) BSP Sarita
184 Pushp Vihar ( G ) BJP M. Nagrajan
185 Tughlakabad Extn. (W ) INC Babli
186 Sangam Vihar West (G ) BJP Kali Charan Sharma
187 Sangam Vihar Central ( W ) IND Kalpana Jha
188 Sangam Vihar East (G ) BJP Neeraj Gupta
189 Chirag Delhi ( W ) BJP Sunita
190 Chitranjan Park ( G) INC Virender Kasana
191 Shahpur Jat ( W ) BJP Meenu
192 Greater Kailash -I ( G ) BJP Kishan Chand Taneja
193 Sri Niwaspuri ( W ) INC Indu
194 East of Kailash ( SCW ) BJP Urmila
195 Govindpuri ( G ) JD(U) Chander Prakash
196 Kalkaji ( W ) INC Narinder Kaur Captain
197 Tughlakabad ( G ) BJP Sh. Chote Ram
198 Pul Pehlad ( W ) BJP Smt. Rekha
199 Tekhand ( G ) BSP Sh. Sahi Ram
200 Harkesh Nagar ( SC ) NCP Sh. Jivan Lal
201 Jaitpur ( W ) NCP Sikha Shah
202 Meetheypur ( G ) NCP Dharmvir Awana
203 Badarpur ( SCW ) NCP Smt Phool Kali
204 Molarband ( W ) NCP Smt. Timshi Kasana
205 Zakir Nagar ( G ) INC Shoaeb Danish
206 Okhla ( W ) SP Ishrat Begum
207 Madanpur Khadar ( G) BSP Bir Singh
208 Sarita Vihar ( W ) INC Neetu

For all the latest Delhi News, download Indian Express App

    Live Cricket Scores & Results