Arun stuns top seed Harsheel

The shuttler from Kerala beat Air India’s Harsheel Dani to enter the boys U-19 final.

Written by Express News Service | Chandigarh | Published: December 5, 2013 12:50 am

Kearala’s Arun George pulled off the biggest upset in boys U-19 semi-final as he toppled top seed Harsheel Dani of Air India to reach the boys U-19 singles final of the 38th Junior Nationals badminton championship at the Panjab University Gymnasium Hall on Wednesday. Arun was trailing Dani by one game but bounced back to cause a major upset in the tournament.

Arun lost the first game 17-21 but no before showing his fighting spirit. He made a superb comeback into the match and his long rally and a spectacular half smashes helped Arun take the second game 21-16.

Arun,high on cinfidence,showed exquisite skills and kept his nerves to win the third game 25-23 to win the semi-final match.

Arun had earlier ousted tenth seed Arunachalle Talar Laa 21-16 21-18 in just over half an hour.

In quarter-final matches,Arshalan Naqvi of Uttar Pradesh defeated 11th seed Shyam Prasad of Kerala 21-19 21-15 and

Aditya Joshi beat Rahul Yadav C of Andhra Pradesh 22-20,14-21,21-14 in 59 minutes.

Top seeded Karishma Wadkar of Maharashtra and second seed Ruthvika Shivani G. of Andhra Pradesh will fight it out between them for the girls Under-17 title. In semi-final matches,Karisha defeated eight seed Shikha Gautam from Karnataka 21-11,22-20 and second seed Ruthvika Shivani outsted Mrunmayi Saoji of Maharashtra 21-7 21-13.

The boys under-17 singles final will be an all-Karnatala affair as top seed Daniel Farid will take on ninth seed Sankeerth B. R. Daniel overcame a stiff resistance from sixth seed Kanishq M. from Andhra Pradesh and beat him 21-19 18-21 21-18 while Sankeerth upset third seed Chirag Sen of Air India 14-21 21-15 21-12 .

Results:

Boys singles U17 (q-finals): Daniel Farid S. (1),KTK,bt Siril Varma A. S. S. (5),AP,21-9 21-17 ,Kanishq M. (6),AP,bt

Talar Laa (4),ANP,21-15 21-15,Chirag Sen (3),AI,bt Chirag Shetty (7),MAH,21-10 21-18 . Sankeerth B. R. (9),KTK,bt Ansal Yadav (8),UP,21-5 21-23 21-14 .

Semi –finals: Daniel Farid S. (1),KTK,bt Kanishq M. (6),AP,21-19 18-21 21-18,Sankeerth B. R. (9),KTK,bt Chirag Sen (3),AI,14-21 21-15 21-12 .

Girls singles U17 (quarter – finals ): Karishma Wadkar (1),MAH,bt Vrushali G. (10),AP,21-19 19-21 21-15,Shikha Gautam (8),KTK,bt Ashmita Chaliha (14),ASM,21-16 21-16,Mrunmayi Saoji,MAH,bt Mahima Aggarwal (9),KTK,17-21 21-15 23-21,Ruthvika Shivani G. (2),AP,bt Kanika Kanwal (6),DLI,21-15 21-14.

Semi-finals : Karishma Wadkar (1),MAH,bt Shikha Gautam (8),KTK,21-11 22-20,Ruthvika Shivani G. (2),AP,bt Mrunmayi

Saoji,MAH,21-7 21-13.

Boys singles U-19 (Quarter- finals ): Harsheel Dani (1),AI,bt Kaushal Dharmamer (5),MAH,21-16 21-12,Arun George (3),KER,bt Talar Laa (10),ANP,21-16 21-18,Arshalan Naqvi (4),UP,bt Shyam Prasad (11),KER,21-19 21-15,Aditya Joshi (2),AI,bt Rahul Yadav C.,AP,22-20 14-21 21-14 .

Semi-finals : Arun George (3),KER,bt Harsheel Dani (1),AI,17-21 21-16 25-23 .

Girls singles U19 (Quarter- finals): Rituparna Das (1),AP,bt Karishma Wadkar (11),MAH,21-13 21-9,Rasika Raje (4),MAH,bt Shriyanshi Pardeshi (5),AI,21-17 23-21,Ruthvika Shivani G. (3),AP,bt Kanika Kanwal,DLI,21-14 21-12,Reshma Karthik (2),AI,bt Sara Naqvi (8),UP,21-13 21-12 .

Boys doubles U19 (Quarter- finals): Shlok Ramchandran and Sanyam Shukla (1),AI,bt Arun George,KER,and Aditya Joshi (6),AI,21-16 21-17,Rohan Kapoor,DLI,and Saurabh Sharma,HAR,bt Chaitanya K. P. and Gangadhara Rao V. (4),AP,18-21 21-14 23-21,Arjun M. R.,KER,and Chirag Shetty (5),MAH,bt Kawaldeep Singh and Rupinder Singh (3),CHG,15-21 21-16 21-13,Sanidhya Bandoont and Vinay Kumar Singh,UP,bt Naveen M. and Vembarasan V. (8),TN,21-13 21-16 .

Girls doubles U19 (Quarter- finals) : Sruthi K. P. and Farha Mather (1),KER,bt Pooja D. and Sonika Sai P. ,AP,21-19 21-15,Rituparna Das and Meghana J. (3),AP,bt Ahillya Harjani and Rasika Raje (6),MAH,21-11 21-19,Vaishnavi Iyer,MAH,and Reshma Karthik (4),AI,bt Sanchali Dasgupta and Pragya Rai,UP,21-6 20-22 21-16,Revati Devasthale and Karishma Wadkar,MAH,bt Sudha Kalyani D. and Archana M. (2),AP,17-21 21-18 27-25.

Mixed doubles U19 (Semi – finals): Sanyam Shukla,AI,and Meghana J. (1),AP,bt Chandrabhushan Tripathi,UP,and Anushka Kuvelkar,GOA,21-5 21-16,Sankeerth B. R. and Mira Mahadevan,KTK,beat Kabir Kanzarkar and Ahillya Harjani,MAH,19-21 21-17 21-14.

For all the latest Chandigarh News, download Indian Express App

    Live Cricket Scores & Results